Athénban már törnek

Háromszázötvenezer ember ment az utcákra tiltakozni a görög kormány 11 és fél milliárd eurós megszorítócsomagja ellen. Az anarchisták Molotov-koktélokkal jöttek.

Összetűzések törtek ki szerdán Athénban a parlament előtti Szintagma téren és a fővárosban máshol is a szakszervezetek által meghirdetett 24 órás általános sztrájk alatt. A kivezényelt rohamrendőrök könnygázzal vették fel a harcot a törvényhozás épülete körül feltűnt anarchistákkal, akik feketében Molotov-koktélokkal és baseballütőkkel érkeztek és támadtak rájuk.

Háború a parlamentnél. A görögök egyharmada él a létminimum alatt
A riot police officer prepares to throw a teargas cannister to protestors during clashes near Syntagma square during a 24-hour labour strike in Athens September 26, 2012. Greek police fired teargas at hooded youths hurling petrol bombs and stones as tens of thousands took to the streets in Greece's biggest anti-austerity demonstration in months on Wednesday. REUTERS/Yorgos Karahalis (GREECE - Tags: BUSINESS CIVIL UNREST POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY)

A Szintagma téren, a parlament előtt tartott tüntetésen félszázezer ember vett részt. Szakszervezeti források szerint összesen 350 ezren mentek szerdán az utcára tüntetni. – Harcolj nép, a véredet isszák!” – állt egy táblán az AP tudósítása szerint.

A 24 órás általános sztrájkkal a két vezető szakszervezet Antonisz Szamarasz miniszterelnök kormányának új, 11 és fél milliárd eurós megszorítócsomagja ellen tiltakozik. Ez a megszorítócsomag feltétele annak, hogy Athén megkapja a gazdasági köldökzsinórként szolgáló nemzetközi hitel aktuálisan folyósítandó részletét, 31 milliárd eurót, amely nélkül az ország heteken belül összeomlana. Az összeomlás réme az embereket azonban már nem foglalkoztatja túlságosan – legalábbis az ország lakóinak azt az egy harmadát nem, amely nem kis részt az eddigi megszorításoknak köszönhetően most a létminimum alatt él. Egy múlt heti felmérés tanúsága szerint a görögök 90 százaléka hiszi, hogy az EU–IMF–EKB-trojka által az országon követelt megszorítások „nem tisztességesek”, és csak a szegények terheit növelik. Ennek kapcsán van szakértő, aki arra hívja fel a figyelmet, hogy a sztrájk kontraproduktív, a szegények ugyanis egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, hogy szüneteljen a munka.

A megszorítások fizetéscsökkentést jelentenének a közszférában, csökkentenék a nyugdíjakat és a juttatásokat, 65-ről 67 évre emelik a nyugdíjkorhatárt. Az AP megszólaltatta Alkisz Becesz kórházi alkalmazottat, aki elmondta: havi fizetését 1300 euróról 800-ra csökkentették, s az újabb csökkentésekkel csak 600 maradna neki. „Hogyan éljek meg havi hatszázból, mikor emelkednek az adók, fizetnem kell a számlákat?”

A nép dühe érthető: a trojka nemcsak hogy a minimálbér 22 százalékos csökkentését akarja, de visszaállítaná a hatnapos munkahetet, felszámolná a kollektív szerződéseket is. A munkanélküliség újabb rekordokat döntöget, immár a spanyol csúcsokig érő 24 százalék. A fiatal görögök 54 százaléka keres munkát. Ha most lennének választások, akkor az a baloldali radikális szövetség, a Sziriza lenne a győztes, amely megszorítás-ellenes programjával májusban-júniusban a frászt hozta az EU-ra.

Athén szerdán egy ostromállapot képeit idézte: a bankok és a műemlékek mellett zárva tartottak az iskolák és a kormányhivatalok is, az üzletek pedig rövidítettek a nyitvatartási időn, hogy aki csak akar, mehessen tüntetni. Helyszíni jelentések szerint tömegközlekedés van, a buszok elindulnak, de csak azért, hogy ide-oda szállítsák a demonstrálókat a fővárosban.

Görögország először 2010 májusában 110, majd tavaly októberben 130 milliárd eurót kapott a nemzetközi hitelezőktől, az IMF-től és az eurózóna 16 országától. Októberben kezdődik újra a trojka embereinek „revíziója” Athénban, a pénzügyi szakemberek alighanem új megszorítások ötletével állnak elő. Szamarasz ellenzékben azt állította, ő a gazdaság fellendítésével vezeti ki hazáját a csődhelyzetből. Ebben azonban a trojka láthatóan nem partner: A háttérből szivárgó információk szerint a trojka egyre türelmetlenebb a Szamarasz-kormánnyal, amely a közkeletű megítélés szerint cselekvés helyett csak egy helyben toporog. Ha a hitelezési kedv elillan, és jön az államcsőd, az valószínűleg Görögország kilépését vonja maga után az eurózónából.


Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.