Aszadot nem érdekli a nyomásgyakorlás

Basár el-Aszad nem fogad el a szír válságra olyan megoldást, amely külföldről érkezik, és a nyomásgyakorlás sem érdekli -mondta a szír elnök az állami iráni tévének adott interjújában.

Aszad szerint a szír válság „belső probléma, amihez semmi köze a többi államnak.” Ráadásul nem érdekli őket semmilyen szankció, továbbra is úgy védik a belbiztonságot, ahogy jónak látják. Aszad kijelentette, akkor sem fogadja el a külső segítséget, ha baráti országoktól érkezik, ugyanis senki más nem tudja, hogyan oldják meg a saját problémáikat, csak ők. –A legfontosabb feladat, hogy fenntartsuk a nemzeti egységet, túl kell emelkednünk az ellentéteken. Már régóta megpróbálnak nyomást gyakorolni ránk, eddig sem volt hatása, és a jövőben sem lesz–mondta Aszad, és hozzátette, a terroristák utáni hajsza folytatódni fog, ezzel ugyanis ezrek életét lehet megmenteni.

A héten a kormányerők tovább bombázzák Damaszkusz külvárosát, Dumát és Homsz városát. A felkelés kezdete óta a csütörtöki volt az egyik legvéresebb nap, a jelentések szerint összesen 125-en vesztették életüket országszerte. Az aktivisták fotóin az látszik, hogy Dumában több tucat halott ember fekszik az utcákon, köztük egy csomó gyerek. A szír állami tévé szerint a kormányerők csak a „fegyveres terroristákat” üldözték.

Mindeközben tovább folynak a diplomáciai megbeszélések. Szergej Lavrov orosz és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter pénteken találkoznak Szentpéterváron, hogy találjanak egy mindkét fél számára elfogadható megoldást Szíria ügyében.

Kofi Annan szombatra hívott össze egy konferenciát Genfbe. Az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja kijelentette, csak akkor szervezi meg a találkozót, ha megbizonyosodik arról, minden részt vevő ország támogatja béketervét. Pénteken szóvivője azt mondta, a tárgyalások folyamatban vannak, és Annan optimista. A konferencián részt vesz az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, Törökország, Irak, Kuvait és Katar. Irán és Szaúd-Arábia viszont a nyugati országok tiltakozása miatt nem lesz ott.

Annan egy olyan ideiglenes kormányt szeretne, amelyben részt vennének az ellenzékiek is. Azt azonban nem akarja, hogy olyanok is a tagjai legyenek, akik „jelenléte aláásná a politikai átmenet hitelességét, és veszélyeztetné a megbékélést.” A diplomaták szerint ezzel a megjegyzéssel Annan Aszadra célzott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.