Aszad Damaszkusz helyett már egy hadihajón van?

Bassár el-Aszad elnök és családja egy ideje már nem Damaszkuszban, hanem egy hadihajón él a Földközi-tengeren egy szaúdi lap szerint. Egy nemzetközi szervezet pedig azt állítja, Szíriában a nemi erőszak már a háborús stratégia része.

Titkosszolgálati forrásokra hivatkozva a szír ügyekben általában jól tájékozottnak mondott al-Vatan szerint Bassár el-Aszad elnök és családja egy ideje már nem Damaszkuszban, hanem egy hadihajón él a Földközi-tengeren. A szaúdi lap úgy tudja, hogy a szír államfő a bizonytalanná vált biztonsági helyzet miatt választotta ki új lakhelyét, és ha a fővárosba látogat, akkor helikoptert vesz igénybe utazásaihoz. Szíriában mindig titkos helyen száll le a gépe, innen pedig szigorú biztonsági intézkedések mellett viszik az elnöki palotába. Aszad mellett a lap szerint egy ideje már „oroszok” töltik be a testőri funkciókat. Az ügy miatt arra is lehet következtetni, hogy a szír elnök politikai menedéket kapott Oroszországtól, de Moszkva egyelőre nem kommentálta a hírt. Az államfő az elmúlt hónapokban igen ritkán jelent meg a nyilvánosság előtt.

Menekült szírek figyelik az elnök beszédét egy jordániai menekülttáborban
Syrian refugees watch a television broadcast of Syria's President Bashar al-Assad speaking in Damascus, in their container at the Al-Zaatari refugee camp in the Jordanian city of Mafraq, near the border with Syria, January 6, 2013. Assad made his first public appearance in months on Sunday, calling for a "full national mobilisation" to fight against rebels he described as al Qaeda terrorists. REUTERS/Majed Jaber (JORDAN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

A Nemzetközi Megmentési Bizottság (IRC) hétfőn nyilvánosságra hozott jelentése szerint a nők elsősorban a szexuális zaklatás és a nemi erőszak miatt szöknek el Szíriából. A menekült szír nők elmondták, hogy felfegyverzett férfiak nyilvános helyen és otthonaikban is megtámadták őket, a nemi erőszakot pedig gyakran többen, családjuk szeme láttára követték el.

A 240, Libanonba és Jordániába menekült nővel készült felmérésből kiderült, hogy a nemi erőszakon kívül sok nő emberrablásnak, kínzásnak és gyilkosságnak is áldozatul esik. Az IRC szerint nem tudnak pontos számokkal szolgálni, de a jelentésből kiderül, hogy a nemi erőszak a háborús stratégia részévé vált Szíriában.

Tavaly William Hague brit külügyminiszter elmondta, hogy felállítanak egy külön ilyen esetekre specializálódott teamet, írja a The Guardian. Toboroztak is hetven orvost, ügyvédet és pszichológust, akiket a konfliktusos területekre vezényeltek volna. Hague múlt héten be is jelentette, hogy egy szakértőcsapatot küldenek Szíriába, akik arra képzik majd ki a helyi egészségügyi szakembereket, hogyan gyűjtsenek bizonyítékokat az erőszakra, és hogyan dokumentálják az eseteket.

Az IRC szerint a kormánycsapatok szisztematikusan támadják az egészségügyi létesítményeket is. A nyilatkozó orvosok elmesélték, hogy a rezsim katonái lehetetlenné teszik a létesítmények megközelítését, és a bombázások miatt a kórházakat be kell zárni.

Az ENSZ legutóbbi számításai szerint a 2011 márciusában kezdődött, Bassár el-Aszad-ellenes felkelésnek eddig több mint hatvanezer halálos áldozata van. A 22,5 millió lakosú országban 2,5 millió embernek kellett elhagynia az otthonát, közülük több mint hatszázezer menekültet regisztráltak a környező országokban: Irakban 67 ezren, Libanonban 200 ezren, Jordániában 176 ezren, Törökországban 148 ezren vannak hivatalosan. A média figyelmét elsősorban a menekülttáborok keltették fel, pedig sok szír él városokban is, akik azonban egyre kevésbé engedhetik meg maguknak, hogy bárhol is szobát béreljenek. Sokan istállókban és üres épületekben húzzák meg magukat. A téli időjárás még tovább rontja a helyzetet, sokaknak téli ruhájuk sincs.

A londoni székhelyű szír emberjogi megfigyelőközpont jelentése szerint a szír légierő hétfőn intenzív bombatámadásokat hajtott végre Damaszkusz több elővárosában, a felkelők kezén lévő Maadamijeh-ben legalább nyolc gyerek volt az áldozatok között. A fővárostól délre fekvő Darajában különösen erőteljesek voltak a támadások, mivel a hetek óta a lázadók kezén levő települést a hadsereg láthatóan mindenáron igyekszik visszafoglalni. A hónapok óta ostromlott Aleppóban a csatározások a repülőtér környékén erősödtek fel, amely már több napja zárva tart – hivatalosan karbantartási munkák miatt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.