Aszad az ENSZ-nek is csak terroristákról beszél
Bár Annan a rezsim és az ellenzék közötti azonnali tűzszünet követelésével érkezett Szíriába, találkozójukon Bassár el-Aszad gyorsan leintette az ezzel kapcsolatos várakozásokat. Az államfő azt mondta, párbeszédre nincs lehetőség addig, amíg „terrorista csoportok” terjesztik a káoszt – terroristákon a damaszkuszi rezsim rendszerint azt az ellenzéket érti, amelyikkel tárgyalóasztalhoz kellene ülnie, ha hallgat az ENSZ és szombaton Szíriában tárgyaló exfőtitkára felszólítására. Annan korábban egyébként Valid al-Moallem külügyminiszterrel és a helyettesével is tárgyalt több mint két órán át, ahogy a sajtónak kiszivárogtatták, „pozitív légkörben”.
Szíria miatt eközben Kairóban is tart a diplomáciai nagyüzem: itt az Arab Liga külügyminiszterei tartják aktuális találkozójukat orosz kollégájukkal, Szergej Lavrovval. Nyugaton sokan Moszkvát látják a fő akadálynak ahhoz, hogy előre lehessen lépni a Szíriában már polgárháborúvá fajuló konfliktusban. Állandó tagként Oroszország Kínával karöltve nem szavazta meg az Aszad-rezsimet elítélő határozatot az ENSZ Biztonsági Tanácsában, de később a közgyűlésben sem, és óva inti az Egyesült Államokat, illetve az arab országokat attól, amit a szír belügyekbe való beavatkozásnak vél. Ennek megfelelően hiába vágták a fejéhez Kairóban is, hogy csak az Aszad-rezsim ellenzékkel szemben folytatott brutális megtorlásait legitimálja, Lavrov kitartott amellett, hogy Moszkva „nem egy rezsim, hanem a nemzetközi jog” védelmére kelt. (És persze a saját érdekei védelmére, amelyek Vlagyimir Putyin megválasztása óta sem változtak.)
Ezekkel a tárgyalásokkal párhuzamosan az ellenzék arról beszél, hogy a rezsim hadserege a négy héten át ostromlott Homsz után most az északi nagyváros, Idlib ellen támad. Egy szemtanúra hivatkozva a Reuters azt írja, hogy a városba tankok hatolnak be, az AP szerint pedig aki csak tud, menekül: több család a vagyontárgyaival együtt indul útnak a törökországi menekülttáborok felé.
Előzőleg Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a tűzszüneti követelésről egyébként azt mondta, hogy ha nem születik meg a megállapodás erről a rezsim és a dezertált katonákból álló Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) egységei között, akkor a rezsimnek kell egyoldalúan felhagynia az erőszakkal. Ehhez képest az ellenzék inkább szkeptikus: Basszma Kadmani, a Szíriai Nemzeti Tanács szóvivője szerint együttműködésre kérni Aszadot nem több, mint „időpocsékolás”.
Szíriában az egy éve tartó felkelésnek eddig több mint 7500 halálos áldozata van, miután az eredetileg csak reformokat követelő ellenzéki megmozdulásokat a rezsim elkezdte vérbe fojtani.