Assange pártja a szélsőjobbal kokettál
Csütörtökön minden felelősséget magára vállalt éppen hogy csak megalakult pártja belső válságért Julian Assange, a több százezernyi titkos amerikai diplomáciai dokumentum kiszivárogtatásáról ismert portál, a WikiLeaks alapítója. A WikiLeaks Párt indul a szeptember 7-re kitűzött ausztrál parlamenti választásokon, és bár a felmérések szerint a pártra a megkérdezett ausztrálok 26 százaléka adná a voksát, pár héttel a megméretés előtt az alakulat kezd szétesni. Assange-t tegnap otthagyta a párt második embere, Leslie Cannold, de kiléptek mások is, a 11 elnökségi tagból négyen döntöttek úgy, hogy nem folytatják. Egy olyan, eredetileg tényfeltáró szervezettel kapcsolatban, mint a WikiLeaks, ironikus, de akik leléptek mind azt mondják, hogy a döntéshozatal átláthatatlansága miatt távoznak a pártból.
Assange ezután állt a nyilvánosság elé, hogy ő viseli a felelősséget a pártjában uralkodó káoszért, az ok pedig, hogy a figyelmét elvonta az NSA megfigyelési és adatgyűjtési programját leleplező Edward Snowden és a tegnap 35 évre ítélt WikiLeaks-szivárogtató, Bradley Manning ügye. (Snowden nem a WikiLeakshez ment el azzal, amit tud, de Assange-ék bedobták magukat: az amerikai szivárogtató útját most a tényfeltáró portál munkatársai egyengetik Oroszországban, ott, ahol a rá váró washingtoni vádak miatt Snowden nemrég ideiglenes politikai menedékjogot kapott.) Ahogy Assange csütörtökön az ABC-nek nyilatkozta, nem könnyű pártelnök lenni kilencórányi időeltolódással, ezért koncentrált inkább Snowden és Manning ügyére, ami viszont azt jelentette, hogy túl sokat bíz a pártra.
Ez nem feltétlenül volt jó ötlet, nemrég legalábbis hatalmas felzúduláshoz vezetett a WikiLeaks-hívek körében, hogy kézenfekvő szövetséges, a Zöldek helyett a párt néhány szövetségi államban a szélsőjobboldali Australia Firsttel írt alá együttműködési megállapodást. Eszerint ahol az egyik fél jelöltjének nincs esélye a szenátori székre, pártja a másik jelöltjét fogja támogatni. Az egyik elnökségi tag, Daniel Mathews kifejezetten emiatt távozott., de Assange-nak valószínűleg jobban fáj Cannold lelépése, eddig ugyanis úgy volt, hogy ha a WikiLeaks-alapító a választásokon megszerzi az áhított szenátori mandátumot, akkor a távollétében Cannold ül le a székébe. (Mathews még egyetemi évfolyamtársa volt Assange-nak; a párt elnökségében egyébként ott van az alapító apja, John Shipton is.)
Assange több mint egy éve Ecuador londoni nagykövetségén él, ahonnan nem mozdulhat ki a letartóztatás veszélye nélkül. Ezután a britek azonnal kiadnák Svédországnak, ahol a Wikileaks-alapítót nemi erőszak vádja várja – és ahol fenyegeti a veszély, hogy kiadják az Egyesült Államoknak, amely a szivárogtatások miatt állítaná törvény elé.
Assange saját bevallása szerint is azért alapított pártot és indul szenátorjelöltként a választásokon, hogy megússza az amerikai felelősségre vonást. Szenátori székhez Ausztráliában már a szavazatok 17 százalékával meg lehet szerezni, és bár mentelmi jog nem jár hozzá, ha sikerül, a WikiLeaks-alapító szerint az Egyesült Államok aligha fog kockáztatni egy diplomáciai konfliktust Ausztráliával csak azért, hogy őt elkapja.