Assange mindent el akar mondani
A WikiLeaks alapítója úgy döntött, mindent elmond: életéről és a titkos dokumentumok kiszivárogtatásáról elhíresült csoportról, a WikiLeaksről.
Alfres A. Knopf amerikai könyvkiadó még karácsony előtt jutott egyezségre Assange-dzsal önéletrajzi könyvéről, amelynek kéziratát 2011 elejére készülhet el. várják. A hírhedt ausztrál hacker és informatikus a Sunday Times-nak elmondta: azért ment bele a könyv kiadásába, mert jogi ügyei komoly anyagi terheket rónak rá.
„Nem akarom megírni ezt a könyvet, de muszáj lesz. A perköltségem már 200 ezer fontra rúg. Meg kell védenem magam és fenntartanom a WikiLeakset is” - mondta. Önéletrajzának megírásáért Assange 800 ezer dollárt kap a német Bertelsmann médiaóriás tulajdonában lévő Random House kiadói csoport amerikai érdekeltségétől, az Alfred A. Knopftól, és további 325 ezer fontot ér az Edinburgh-ban székelő brit Canongate-tel kötött deal. Az egykori újságírónak a napokban a Sunday Times-nak adott interjújából kiderül, hogy a nemzetközi piacról további bevételekre számít, és a sorozatban való közlés exkluzív jogárt is hatszámjegyű csekkre számíthat. A teljes összeg legalább 1,1 millió fontot (360 millió forint) tesz ki.
A könyvnek egyelőre nincs címe.
A WikiLeaks alapítója egxyébként rövid pórázon, elektronikus nyomkövetőben tölti az ünnepeket „jótevője", Vaughan Smith, a Nyugat-Londonban működő befolyásos Frontline sajtóklub alapítójának fényűző suffolki kúriájában. Várhatóan január 11-én jelenik meg legközelebb a londoni bíróság előtt. A svéd hatóságok nemi erőszak gyanúja miatt kérték Londontól Assange kiadatását, egy nővel szembeni nemi erőszak, illetve egy másik szexuális zaklatása miatt A 39 éves férfi kitart vallomása mellett, amely szerint mind a két fiatal svéd nő készséggel beleegyezett a nemi aktusba. Assange attól tart, hogy Svédország nyomban kiadná az Egyesült Államoknak, ahol Joe Biden elnökhelyettes híresen „high-tech terroristának" nevezte.
A negyedmillió titkos és bizalmas diplomáciai sürgöny és feljegyzés birtokában lévő honlapnak az év eleje óta megháromszorozódtak a költségei a megszerzett információk áttekintése és nyilvánosságra hozatala miatt. A kiszivárogtató website nagymértékben támaszkodik magánszemélyek adományaira, ám a Bank of America, a Visa, a Mastercard és a PayPal pénzügyi szolgáltatók az elmúlt hetekben megtagadták, hogy a WikiLeaks számlájára továbbítsanak felajánlásokat, míg svájci bankja befagyasztotta Assange személyes számláját.
A memoár híre nem aratott osztatlan tetszést az Egyesült Államokban. A New York Daily News honlapján olvasható vezércikk például helyteleníti, amiért a Random House áttételesen támogat egy törvényszegő szervezetet, amely „aláássa az afganisztáni katonai missziót, és kockára teszi külföldön szolgáló amerikaiak megélhetését, sőt, puszta létét is".