Ecuadortól kér menedéket Assange
Julian Assange tegnap Ecuador londoni nagykövetségére menekült, és politikai menedékjogot kért a dél-amerikai országtól. Az üggyel kapcsolatban Ecuador egyelőre csak annyit közölt, „tanulmányozzák a kérést”, ameddig a végső döntés nem történik meg, Assange a nagykövetségen maradhat. A rendőrség viszont bejelentette, Assange-t le fogják tartóztatni, mivel megszegte az óvadék ellenében történő szabadlábra helyezés szabályait.
Múlt héten Nagy-Britannia Legfelsőbb Bírósága elutasította Assange kiadatási ügyének újratárgyalását. A Wikileaks-alapítót Svédországban szexuális bűncselekmények miatt körözik. Assange-t még 2010-ben jelentette fel két nő, az egyik azt állítja, a férfi megerőszakolta, a másik szerint szexuálisan zaklatta. Assange-t Nagy-Britanniában kapták el, majd kétszázezer fontos óvadék ellenében 2010 decemberében szabadlábra helyezték, azóta nagyon szigorú körülmények között él egy gazdag támogatója házában.
Assange szerint nem követett el semmit, a szexuális erőszakról szóló vádak politikai indíttatásúak. A Wikileaks-alapító attól tart, hogy ha kiadják Svédországnak, akkor onnan továbbküldik az Egyesült Államokba, ahol a diplomáciai iratok kiszivárogtatása miatt akár halálbüntetést is kaphat.
Assange ezért úgy döntött, politikai menedékjogot kér Ecuadortól. Állítólag 2010-ben a dél-amerikai ország már menedéket ajánlott Assange-nak. Az ajánlatot a külügyminiszter-helyettes tette, hogy a Wikileaks-alapító szabadon közzétehesse a birtokában lévő információkat. Rafael Correa elnök viszont kijelentette, ő ezt nem hagyta jóvá.
A Wikileaks-alapító most „diplomáciai fennhatóság” alatt van, így a brit rendőrség nem tud mit tenni. A nagykövetség közleménye szerint azonban a menedékjog-kérelem elbírálását semmiképpen sem szabad úgy értelmezni, mintha Ecuador beavatkozna akár Svédország, akár Nagy-Britannia igazságügyi eljárásaiba. És mielőtt döntenének, mindenképpen ki fogják kérni az érintett országok véleményét. Az ügy nagyon kényes, azzal fenyeget, hogy megnő majd a feszültség Ecuador Washington-ellenes kormánya és az Egyesült Államok között.
Mindeközben Julia Gillard ausztrál miniszterelnök bejelentette, hajlandóak diplomáciai segítséget nyújtani Assange-nak. – Ausztrália támogatni fogja Julian Assange-t ugyanúgy, ahogy minden, külföldön élő ausztrál állampolgárt, aki igazságügyi nehézségekkel szembesül – mondta Gillard, és hozzátette, ellenzik minden olyan ausztrál állampolgár kiadatását, akik akár halálbüntetést is kaphatnak. Assange ausztrál állampolgár, és többször is panaszkodott arra, hogy nem törődik vele az országa. Az ecuadori nagykövetség közleményében ez a panasz szintén szerepel, szerintük Assange azért fordult hozzájuk, mert Ausztrália nem segít neki.