Ashkelon háborúra kész
A Hamasz elleni háború 11. napján Ashkelon ugyanolyan unalmas kisvárosnak tűnik, mint máskor. Az ég szikrázóan kék, csak olykor húz át rajta egy-egy vadászbombázó. A tenger sima és üres, csak a város déli vidékétől állnak rajta sorra a hadihajók, hogy Keletről körülzárják a Gázai övezetet.
Békés kép fogad. Szinte üresek az utak, alig járnak emberek az utcákon, a boltok nagy része is zárva, mintha szombat lenne. De déli irányban jól látni a harcok füstoszlopait, hiszen pár kilométernyire javában zajlik a háború.
„Az ashkeloni Barzilai kórház betegeinek legtöbbjét hazaküldték vagy átvitték más kórházba – mondja Lea Maloul, a kórház szóvivője. „Most a pincékben berendezett rakétabiztos kórtermekben csak a legsürgősebb eseteket fogadjuk, viszont készek vagyunk a sebesültek tömeges ellátására is, akár rakéták civil áldozatairól, akár sebesült katonákról van szó.”
A szülőszobán meglátogatom Manal Sahint, az egyetlen itt fekvő terhes nőt. Szaúd-Arábiában született, ott ismerkedett meg gázai orvos férjével. Azért vannak itt, mert négy már meglévő gyermeke egyikének idegsebészeti problémája volt, s úgy vélték, Izraelben felkészültebbek kezelésére. Még a háború előtt jöttek a Barzilaiba.
A gyermek lenn van az óvóhelyen, egy magyarul is jól beszélő, Szlovákiából származó professzor felügyelete alatt. Már napok óta gyógyult, akár haza is mehetne, ha nyitva lenne a gázai határ. Így azonban marad. Most elsősorban az édesanyjával foglalkoznak, mivel közben megindult nála a szülés. Izraelben hozza világra ötödik gyermekét.
Egy néhány kilométerre levő, gyerekrajzokkal vidámra festett óvóhelyen több tucat ashkeloni kisgyerek fogad. Szüleik a háború ellenére dolgozni járnak, róluk itt gondoskodnak egész nap. Alig hallani a fönt megszólaló szirénákat, s a felügyelő középiskolás önkéntesek gyorsan be is kapcsolják a magnót, hogy azt a kevés beszűrődő zajt is elnyomják.
„Kreatív játékokat játszunk velük, tanítani is próbálunk” – mondja Dafna Amira-Biton, az askeloni városháza dolgozója, aki az ifjúsági önkéntesmunkát vezeti. „Hoztunk le számítógépet, művészek is jönnek előadást tartani nekik, természetesen díjmentesen. A szülők is beszállnak, ha tudnak, az egész napos foglalkoztatásba.”
„Rengeteg adományt kaptunk, társasjátékokat, papírt, írószert. Úgy érzem, nagyon összefog a nép ebben a háborúban” – mondja Amira-Biton. „Mivel nem kezdődött meg a tanítás, a hanukkai szünidő vége óta több mint 1500 gyerekről gondoskodunk a város különböző óvóhelyein ingyenes étkezésekkel. Ashdódban is van 24 ilyen óvóhely, Szderotban, Beer Sheván is elindították őket”
„Fáj, megszakad a szívem, amikor látom a képeket, a gázai sebesült gyerekeket” – mondja. „Anya vagyok, mindegy, hogy a te gyerekedről vagy máséról van szó. Mégsem hiszem, hogy van olyan állam a világon, amely hagyná, hogy rakétákkal lőjék a polgárait. Szerintem az ottaniaknak szembe kell szállniuk a Hamásszal, a terroszervezetekkel” – teszi hozzá.
Szderotban Micky Rosenfeld rendőrségi szóvivő fogad, s bemutatja a helyi rendőrörs kaszam- gyűjteményét (vállról indítható rakéta, a Hamász egyik kedvelt fegyvere) az udvaron. Mondanivalója közepén megszólal a „vörös szín”, a rakétariasztás: érkezik egy újabb kaszam.
Az udvarról besietünk az épület védett részébe. Ott ér a két bumm. A rendőrök a második, az épületet megrengető robbanásnál nagyot nevetnek. „Ez közel volt”- mondják vidáman, miközben nekem remegni kezd a lábam. Ők megszokták. Nyolc év alatt, mióta rakétáznak odaátról, megszokhatták ezt a zajt.