Árvíz: az egyház egyelőre lemond a pénzről
A cseh római katolikus egyház prímása hétfőn válaszolt több prágai civil szerveződés felszólítására, amelyben arra kérték őt, hogy a súlyos árvízkárok miatt mondjanak le a kárpótlásként megítélt összeg legalább egy részéről.
Dominik Duka bíboros tájékoztatta őket, hogy egymilliárd korona (hozzávetőleg tizenegy milliárd forint – a tud. megj.) készpénz helyett államkötvényeket kérnek. A kabinet pedig az egymilliárddal szabadon rendelkezhet. – Az állampapír ellenértékét a hozamokkal együtt majd az államkassza számára kedvezőbb időben kérjük – tette hozzá. A vallási vezető közölte azt is, hogy a cseh katolikus egyház ezenkívül jelentős összeggel segíti az árvízkárosultakat.
A tavaly elfogadott törvény alapján tizenhét cseh történelmi egyház, illetve közösség összesen 134 milliárd korona (hozzávetőleg 1400 milliárd forint) kárpótlásra jogosult, amelynek csaknem kilencven százalékát a római katolikus egyház kaphatja meg. Ebből 75 milliárd korona értékű épületet, továbbá szántót, erdőt és tavakat kapnak vissza. További, ugyancsak elkobzott vagyonaik fejében – amelyek visszaszolgáltatása nem lehetséges – tizenhét éven át, az inflációtól függően, évente kétmilliárd korona körüli összeget utal a cseh állam. Ezalatt mintegy ötezer pap, illetve lelkész még a költségvetésből kapná a fizetését, de évről évre öt százalékkal kevesebbet. 2030-tól a cseh állam már nem fogja támogatni az egyházakat.
A cseh ellenézki politikusok a brnói székhelyű Alkotmánybíróságtól kérték a jogszabály megsemmisítését, ám jogorvoslati kérelmüket elutasították. Nemrég prágai értelmiségiek nyílt levélben szólították fel Ferenc pápát: utasítsa illetékes alattvalóit arra, hogy ne éljenek a cseh egyházak kárpótlásáról rendelkező törvény adta lehetőséggel, s ne kufárkodjanak az anyagi javakkal. Válasz Vatikánból még nem érkezett.