Argentínát újra pénzügyi válság fenyegeti az amerikai bíróság döntésével
Az argentin elnökasszony megerősítette országa készségét az adósság törlesztésére, így ígérte, hogy június végén fizetnek a hitelezők azon 93 százalékának, akik elfogadták a 2005-ös, majd a 2010-es értékcsökkentési és átütemezési megállapodást. Ugyanakkor készségét fejezte ki, hogy tárgyaljanak a "karvalytőkével", tehát azokkal az alapokkal, amelyek most már érvényes amerikai bírósági ítélettel követelik teljes értékű és azonnali fizetést aósságrendezést. A legfelső bíróság egyb órával aztuán, hogy bejelentette, nem tűzi napirenre a fellebbezést, kimondta: a fedezeti alapoknak joga van hozzáférni Argentína külföli bankokban lévő letéteinek felderítéséhez.
Cristina Fernández emlékeztetett arra, hogy Argentina a közelmúltban megállapoásra jutott a hitelező országokat tömörítő Párizsi Klubbal az adósság további öt éves átütemezéséről, s nem hajlandó kérdésessé tenni sem ezt, sem az állampapírok 93 százaléka átütemezéséről magánhitelezőkkel kötött megállapodásait. A június 30-án lejáró 900 millió dollárt Argentína kifizeti, de a kormány nem teheti meg az ország lakosságával, hogy alávesse magát az amerikai bíróság "zsarolási" döntésének- mondta az elnökasszony.
Megismételte azt is, hogy "a karvalytőke" annak idején kevesebb mint a valós érték 40 százalékáért jutott hozzá az állampapírokhoz a 2001-es argentin pénzügyi csődöt követően. Ha Argentína most kifizetné az 1,33 milliárd dollárt a befektetők hét száalékának, akkor a további, az adósság átstrukturálását elfogadó 93 százalék is bírósági úton kezdeményezhetné a teljes értéket, ami a becslések szerint Argentinának 17-18 milliárd dollárjába kerülne. Márpedig a hivatalos adatok szerint az argentin Központi Banknak jelenleg 28,5 milliárd dollár tartaléka van csak. Latin-Amerika harmaik legnagyobb gazdasága így technikai adósságcsődbe, a fizetésképtelenség szélére sodródna.
Hétfőn az amerikai bírósági döntést követően az argentín kötvények értéke több mint hat százalékkal zuhant a tőzsdén, s Argentína országkockázata a J.P. Morgan EMBI+ indexén csaknem 10 bázisponttal nőtt. Nemzetközi pénzügyi elemzők a BBC-nek azt nyilatkozták, hogy a bírósági döntés veszélyes jelzés, ugyanis precedenst teremt, amelynek alapján a fedezeti alapok bármely adós, átütemezéssel kísérlezető kormány ellen támadást indíthatnak.