Apja árnyékával küzd Fujimori
A 31 milliós latin-amerikai országban vasárnap tartották az elnökválasztás második fordulóját, és a választási iroda legfrissebb eredményei szerint a jobboldali Pedro Pablo Kuczinsky egykori kormányfő és pénzügyminiszter vezet 0,29 százalékponttal. Végeredmény csak a hét vége felé várható, miután az Egyesült Államokból és az Európából érkező voksokat is feldolgozták.
Keiko Fujimori kampány közben. Sokan tartanak a kemény kéztől Janine Costa / Reuters |
Szakértők szerint az európai szavazók a 77 éves egykori Wall Street-i bankárt preferálják, akinek zsidó édesapja azután menekült el Berlinből, hogy Adolf Hitler hatalomra jutott. Az USA-ban élő peruiak többsége azonban 2011-ben Fujimorinak szavazott bizalmat, ám a 41 éves politikus akkor alulmaradt a baloldali Ollanta Humalával szemben.
A japán származású Fujimori az elmúlt éveket azzal töltötte, hogy kilépjen apja árnyékából. Alberto Fujimori 1990 és 2000 között vezette Perut, többek között a baloldali gerillák ellen indított kegyetlen hadjárattal és az államkassza kifosztásával vétetve észre magát. Az emberi jogok megsértése és korrupció miatt 2009-ben 25 évre ítélték.
Fujimori megítélése ennek ellenére ellentmondásos. Bár Dél-Amerika utolsó diktátorának is nevezték, az ellene zajló per közepén 2008-ban a peruiak kétharmada azt állította, hogy jó emlékei vannak az elnökségéről, amely gazdasági stabilitást hozott az ország számára.
Az El Paísnak nyilatkozó perui politológus, Paula Munoz szerint sokan attól tartanak, hogy a jobboldali populista hagyományokat folytató lánya a megválasztása esetén hasonlóan kemény kézzel vezetné az országot.