Facebookon zsidózott az osztrák pártelnök
A Bankár, mandzsettáján három Dávid-csillagos gombbal jóízűen tömi a szájába a fényűzően tálalt étket, a pincérbőrbe bújt Kormány készségesen kiszolgál, a jelenetet pedig az asztal túloldalán kopogó szemekkel figyeli a Nép, tányérján mindössze egy csonttal – hatósági bejelentések szerint kedden Ausztriában vizsgálat indult amiatt a karikatúra miatt, amelyet Heinz-Christian Strache, az szélsőjobb Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke tett fel a Facebookra. Bár Strache ragaszkodik ahhoz, hogy a rajzzal csak a gazdasági válság átlagembereket sújtó hatásai ellen akart tiltakozni, a kritikusok szerint a rajz a harmincas évek antiszemita karikatúráit idézi: – Mintha a Der Stürmert olvasnánk – bírálta Strachét Oskar Deutsch, az osztrák zsidó hitközség elnöke, utalva a hírhedt náci lapra. Abraham Foxman, a New York-i székhelyű Rágalmazásellenes Liga (ADL) elnöke úgy vélte, Strache a karikatúrával azokra az antiszemita beidegződésekre játszik rá, amelyek szerint zsidók irányítják a nemzetközi pénzvilágot, de elítélték az FPÖ elnökét a szociáldemokrata-néppárti nagykoalíció politikusai is.
Strache szombaton tette fel a Facebookra az ominózus rajzot, egy nappal később pedig stílszerűen egy másik, immár angol nyelvű karikatúrával igyekezett bizonyítani, hogy üzenetének semmi köze az antiszemitizmushoz. Az új képen Dávid-csillagok helyett gombok vannak a bankár mandzsettáján, de a biuztonság kedvéért az elővigyázatos grafikus a figura orrát is átszabta. A mentegetőzés azonban az ügyészséget nemigen hatotta meg: Thomas Vecsey szóvivő szerint a vádhatóság szakértők bevonásával vizsgálja, hogy vallási vagy etnikai kisebbségek elleni gyűlöletkeltésről van-e szó. Strache kitart amellett, hogy a rajz csak azt hivatott ábrázolni, hogy amíg a bankok profitálnak a pénzügyi válságból, az átlagember csak szenved. Aki a rajzon lévő bankárfigurát zsidónak nézi, az maga antiszemita és rasszista – védekezett a politikus, aki bevallása szerint „vehemensen és határozottan” elutasít mindenféle antiszemitizmust.
Ez utóbbi persze vajmi kevéssé akadályozza meg abban, hogy időről időre egy minimum kegyeletsértő kiszólással vétesse észre magát. „Mi vagyunk az új zsidók. Ez olyan, mint a Kristályéjszakán” – találta mondani például januárbaan, amikor tüntetők vonultak a Hofburghoz, tiltakozásul egy szélsőjobboldali szervezetek által oda szervezett bál ellen. A Kristályéjszaka az 1938. november 9-10-én szerte Németországban és Ausztriában betört ablakok szilánkjairól kapta a nevét. A hatóságok által tétlenül szemlélt antiszemita pogromsorozatnak 91 halálos áldozata volt.
Az FPÖ-nek jelenleg 38 képviselője van az osztrák törvényhozás két házában; támogatottsága stabilan 20 százalék körül alakul.