ENSZ: kivégzés volt Hulában

Ma találkozik Kofi Annan Bassár el-Aszad szír elnökkel, hogy sokadjára is megpróbálja kikényszeríteni a béketerv végrehajtását. Az ENSZ kijelentette, az áldozatok többségét kivégezték.

Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja kedden találkozik Bassár el-Aszad szír elnökkel. Annan megpróbálja kikényszeríteni a béketerv végrehajtását, habár félő, hogy ezzel már nem sokra mennek, a diplomáciai fenyegetőzés a pénteki mészárlást sem tudta megelőzni.

Kofi Annan a pénteki hulai támadást egy olyan „szörnyű pillanatnak” nevezte, amely nagyon komoly következményekkel jár majd. A megbízott szerint a szír kormánynak végre nyilvánvaló lépéseket kell tennie, hogy bebizonyítsa, elkötelezett a béke mellett. Annan azonban hangsúlyozta azt is, nemcsak a kormánynak üzen, hanem mindenkinek, akiknek fegyver van a kezében.

Nagyon sok minden függ attól, hogy Szíria fő szövetségese, Oroszország hogyan viselkedik majd. Hétfőn ugyan támogatták az ENSZ Biztonsági Tanácsának elítélő határozatát, az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov viszont kijelentette azt is, mindkét fél felelős az ártatlan civilek haláláért, és elutasítják a fegyveres beavatkozást. Az oroszok továbbra is azzal vádolják az Egyesült Államokat és az európai országokat, hogy egy líbiai típusú rezsimváltást akarnak kierőszakolni. Washington szerint Aszadnak mindenképpen mennie kell, és a katonai beavatkozástól sem riadnak vissza. Habár Barack Obama a háborúban elesett katonákra emlékezve kijelentette, nem fognak katonákat külföldre küldeni, csak ha „abszolút szükséges.”

A szemtanúk szerint a gyilkosok Aszad emberei, a közeli alaviták lakta településekről érkező milicisták voltak. Állításaikat ugyan még hivatalosan nem erősítették meg, de a tanúk beszámolói mind megegyeznek. A szír kormány azonban továbbra is azt állítja, hogy az elkövetők felfegyverzett lázadók voltak, akik meg akarják akadályozni a békefolyamatot, és ki akarják provokálni a NATO közbelépését. A szír külügyminiszter egy levelet is küldött hétfőn az ENSZ BT-nek, amelyben tagadta, hogy bármi közük is lenne a mészárláshoz, és hogy egyetlen tank is belépett volna a régióba. A terrorista csoportok felelősségét szerinte mi sem bizonyítja jobban, minthogy sokakat késsel öltek meg, ez pedig az ő módszerükre jellemző.

Az ENSZ megfigyelői ellátogattak a mészárlás helyszínére, Taldou településre (ezt Hulának is hívják, ahogy a régiót), és azt állítják, egyértelmű bizonyítékot – tankok és nehézfegyverek nyomait – találtak arra, hogy a kormány erői támadtak a településre. Mindeközben az ENSZ emberi jogi irodájának szóvivője szerint az áldozatokat egyértelműen kivégezték. A 108 halott közül csak húszan haltak meg tűzpárbajban vagy a tankok lövedékeitől, a többieket közvetlen közelről lőtték le vagy késelték meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.