Annan: elfogadhatatlan, ami Szíriában történik
Annan, az Arab Liga és az ENSZ különmegbízottja zárt ajtók mögött jelentett az ENSZ BT-nek a szíriai helyzetről. Szerinte az erőszak csak fokozódott az országban, a helyzet pedig teljesen az ellenkezője annak, amit a nemzetközi közösség szeretne. Annan utalt az aktivisták jelentéseire is, akik szerint hétfőn körülbelül hetven embert öltek meg, főleg Hamában. Szerinte ha ezek a hírek igazak, akkor „teljesen elfogadhatatlan és elítélendő”, ami Szíriában történik.
Annan a megoldást még mindig a megfigyelőcsapatban látja, és sürgeti – Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövettel egyetemben –, hogy minél hamarabb küldjék őket az országba. Habár a helyiek annyira nem lelkesednek az ENSZ embereiért. Sok ellenzékit ugyanis megbüntetnek, sőt meg is ölnek a kormányerők, ha szóba állnak velük, ráadásul ha a megfigyelők elhagyják a városokat, a bombázás újrakezdődik. Az ENSZ BT egyébként még mindig megosztott: a nyugati országok keményebb fellépést szeretnének, míg Szíria szövetségesei, Oroszország és Kína elegendőnek tartja Annan béketervét. A szatellitfelvételek azonban azt mutatják, hogy a szír rezsim nem kapkodja el a terv végrehajtását, és nehézfegyvereiket még mindig nem vonták vissza a lakott területekről.
Mindeközben egy hét alatt világszerte 34 ezer nő írta alá azt a szíriai elnök feleségéhez intézett online petíciót, amelyet a német és a brit ENSZ-nagykövet felesége kezdeményezett. Ebben arra kérik az arab ország first ladyjét, hogy ne legyen kívülálló a hazájában dúló belháborúban, emelje fel hangját a békéért, és állítsa meg a férjét, a támogatóit és a vérontást. A levélhez egy YouTube-videó is készült, amelyben Aszma el-Aszad nyilvános megjelenéseiről készült felvételeket a háború borzalmainak képeivel állították kontrasztba.
"Aszma, amikor lefekvéskor megcsókolod a gyermekeidet, egy másik anya a mellette levő helyet üresen találja majd. Ezek a gyerekek a te gyerekeid lehetnének. Ezek a te gyerekeid. Állj ki a békéért, Aszma! Emeld fel a hangod a néped érdekében! Állítsd meg a férjedet és a támogatóit! Ne légy kívülálló! Senkit sem érdekel az imidzsed. Bennünket az érdekel, hogy cselekedj, méghozzá most" – hangozott Huberta von Voss-Wittig és Sheila Lyall Grant levele Aszma el-Aszadhoz.
– Nem hiszem, hogy Aszma el-Aszad bármit is tenni fog ennek a hatására, sajnos, hiszen egy év óta nem tesz semmit, de ezt meg kellett tennünk, fel kellett hívnunk a figyelmét arra, hogy odafigyelünk, látjuk, tudunk róla, hogy mi folyik abban az országban, és nem értünk vele egyet – fogalmazott Móra Edit, a New York-i magyar ENSZ-missziót vezető Kőrösi Csaba nagykövet felesége. Voss-Wittig és Lyall Grant asszony az akció minél szélesebb, globális kiterjesztése érdekében a magyar, a japán, a dél-afrikai, a török, a Fülöp-szigeteki, a finn, a litván, a holland és a katari ENSZ-nagykövet feleségét már az első körben bevonta a civil kezdeményezésbe.