Angol király ülhet a román trónon
Egy helyi lap ritkán indítja be a fővárosi kommentátorok képzeletét. Ez esetben éppen ez történt. – Képzeljük el, vértestvérei lehetnénk az angoloknak! – jegyezte meg Bogdan Chireac, neves külpolitikai elemző.
Milyen lenne, ha a román király az angol uralkodó apja lenne? A hipotézis, amely sokak számára sokkolónak tűnhet, napok óta komolyan foglalkoztatja a román közéletet. A sajtóban azóta kering ugyanis egy forgatókönyv, amely szerint III. Károly néven a walesi herceg lenne Románia királya, miután nagyobbik fia, William javára lemond a brit trónról. A kérdésről fél éve már a külföldi kancelláriákban is tárgyalnak, legalábbis ezt állítja a Ziua de Cluj, amely meg nem nevezett diplomáciai forrásokat idéz.
A külföldi herceg ötlete 2006-ben merült fel először. Tom Gallagher angol történész, publicista egy jegyzetet közölt a Romania libera című bukaresti lapban, és ebben azt állította, hogy tudomása szerint Károly felkérést kapott a román trón elfoglalására. A cikk azóta valahogy eltűnt a napilap internetes archívumából – újabb érv azok számára, aki az „újramelegített” forgatókönyv hitelességére esküsznek.
Többek szerint már csak a részleteket kell tisztázni, például a kérdést, hogy akar-e Károly Románia királya lenni? Az ötlet támogatói szerint a válasz kiolvasható a Travel Channel új sorozatából, amelyben a walesi herceg hosszasan ecseteli, mennyire beleszeretett Romániába. (Valójában erdélyi tájakról beszél.) – Hallotta valaki Károly herceget ilyan szép szavakkal beszélni Angliáról? – tette fel az érvnek szánt kérdést Chireac.
A Wild Carpathia című, 60 perces műsort nagy terjedelemben ismertette a román sajtó, és volt, aki úgy vélte, hogy a walesi herceg máris többet tett a román turizmusért, mint a rendszerváltás óta hivatalban lévő román idegenforgalmi miniszterek együttvéve. Valóban: a Wild Carpathia a Travel Channel legnézettebb műsora az adó honlapja szerint, világszerte több tízmillió néző láthatja az erdélyi hegyekről, az ott található érintetlen .tájakról készült felvételeket, illetve értesülhet arról, hogy a brit trónörökös érdemesnek tartotta három birtokot is vásárolni magának Romániában.
Az Associated Press szerint a Ziua de Cluj „értesülése” új fénybe helyezi a precedens nélküli támadást, amelyben Traian Basescu részesítette az év elején I. Mihályt. (Többek közt árulónak és „szovjet bérencnek” nevezte a volt román uralkodót.)
A román sajtó október 25. óta beszél intenzíven a parlamenti köztársaság „leváltásáról”. Akkor a 90. évét töltő volt román uralkodó 64 év után először beszédet tartott a bukaresti törvényhozás előtt. Tizenkétperces felszólalásában I. Mihály egyetlen szóval sem utalt a monarchia visszaállítására, de az ülésterembe bemenet keserűen megállapította, hogy amit a királyok 140 év alatt felépítettek Romániában, azt a kommunisták 40 év alatt lerombolták.
A felmérések szerint a monarchia támogatottsága mindössze 12 százalékos Romániában. Ha a közvélemény mégis „rezdült” a volt király beszédére, megfigyelők szerint nem azért tette, mert feltétlenül monarchiapárti. – Csupán csalódottak, egy új Romániát keresnek – véli Ovidiu Nahoi, az Adevarul publicistája. Kollégája a Dcnews hírportáltól, Val Valcu ezzel szemben úgy véli: nagyon is elképzelhető, hogy azok közül, akik szerint az ország rossz irányba halad (90-95%), sokan a személyek helyett a rendszer ellen fordulnak, és végül elfogadják egy új politikai rendszer gondolatát.