Angliában marad a világ leghíresebb gyémántja
A téma David Cameron brit miniszterelnök két napos indiai látogatása során került újra terítékre - írja a BBC. Egyes indiai politikusok már régóta szeretnék visszakapni az eredetileg Indiában talált, majd a gyarmati korban, 1849-ben a Kelet-Indiai Társaság által Viktória királynőnek adományozott 105 karátos gyémántot. "Hamar kiürülne a British Museum, ha egyvalakinek is igent mondanánk " - nyilatkozta Cameron egy indiai tévécsatornának.
A britek kategorikusan elutasítanak minden, műkincsekre vonatkozó követelést. A görögök máig hiába követelik vissza a Parthenónról származó, több szoborból álló Elgin-márványokat, amelyek a 19. században kerültek Angliába.
A szobrokat Elgin angol lord vásárolta meg a törököktől, majd továbbadta őket a londoni British Museumnak.
A Koh-I-Noor gyémánt visszaszolgáltatását az angolok azzal az indokkal utasítják el, hogy a történelem folyamán több - köztük indiai - uralkodó is birtokolta azt. Szerintük ezért a drágakőnek nincs "jogos" tulajdonosa, mert eredetileg Pándzsábban találták, ami nem is volt akkor India része. A legenda szerint a gyémánt a férfi uralkodóknak szerencsétlenséget hoz, Viktória királynő ezért végrendeletében kikötötte: azt férfi nem, csak annak felesége örökölheti.