Analfabéta bohóc nyert a brazil választásokon
„Rosszabb úgysem lehet. Mit csinál egy szövetségi képviselő? Nem tudom. De szavazz rám, és meglátod!” Francisco Everardo Oliveira Silva egy nevetéssel vette be a brazil törvényhozást a múlt havi parlamenti választásokon.
Kampányszlogenje és -videója nemcsak több millió nézőt vonzott az interneten, de egészen az urnákig tartó sikerrel jutalmazta. A mesebeli törpe után Morgó - Tiririca - művésznéven ismert bohóc és humorista 1,3 millió voksot szerzett Sao Paolo államban, közel kétszer annyit, amennyit az országosan második legtöbb voksot szerző jelöltnek sikerült összekorteskednie.
Választóit az sem érdekelte különösebben, hogy Silva minden valószínűség szerint analfabéta. A brazil alkotmányos rendelkezések értelmében a képviselőknek írni-olvasni kell tudniuk; ez a brazilok tíz százalékát eleve kizárja a törvényhozás 513 mandátumáért folyó versenyből.
Sao Paolóban a választási bizottság írásbeli vizsgára rendelte be a férfit, arra hivatkozva, hogy jellegzetesen eltér egymástól az a kézírás, amellyel Silva jelezte indulási szándékát a választási űrlapon, illetve az, amellyel íráskészségét hivatalosan tanúsítania kellett. Maga a humorista az eltérést azzal magyarázta, hogy felesége segített neki az írásban, mert nem tudja szilárdan megtartani a tollat a hüvelyk- és a mutatóujja között.
Állítását most legalább részben alátámasztotta a választási bizottság egyik tagja, aki szerint Silva „írt és olvasott” az utólagos megméretésen. Ha a péntekre várható végső döntés mégis eltiltja a képviselőségtől, bonyolult számítási folyamat veszi kezdetét, amelyben a többi jelölt között arányosan elosztják az összegyűjtött 1,3 millió voksot. Silva Pártja, a centrista Republikánus Párt 41 helyet szerzett az 513-ból a képviselőházban, és négyet a 81-ből a szenátusban.
A világon máshol már nagy hagyománya van a humorista jelölteknek és pártoknak. Ez utóbbiak egyike, a Die Partei Németországban a berlini fal újjáépítésével kampányolt – ami nem is annyira abszurd ötlet, figyelembe véve, hogy közvéleménykutatások szerint a nyugati országrészben élő németek 16 százaléka, az egykori NDK-ban lakóinak pedig a 10 százaléka szívesen látná még egyszer állni a hidegháború emblematikus építményét.
Ennél messzebbre jutott a Német anarchista Pogó Párt (APPD), amelynek 1998-ban kancellárjelöltet is indított volt. Ám a kapott 35 ezer szavazat csak arra bizonyult elégnek, hogy megelőzze a Német Kommunista Pártot, arra már nem, hogy elérje a központi támogatáshoz kellő 0,5 százalékot, és ingyen sört fizessen mindenkinek a Saufen! Saufen! Jeden Tag nur saufen! (Inni! Inni! Minden nap csak inni!) kampányszlogen jegyében. (A Béke, Szabadság, Kaland jelszóval ténykedő alakulat fő célkitűzései közé tartozik a rendőrség megszüntetése, a jog a munkanélküliségre teljes fizetés mellett, de Németország balkanizálása és a tüntetéshez való jog megtagadása, ha az előre bejelentetten történik.)
Csehországban a a 17. századi jezsuita történész, Bohuslav Balbín nevét viselő cseh párt, az „örök élet, ingyen sör, adócsökkentés” jelszavával hódítana a kocsmákban, Magyarországon pedig a Kétfarkú Kutya Párt ígér meg időről-időre bármit, ami eszébe jut.
Kiugró sikert a műfajban eddig csak az izlandi Legjobb Párt könyvelhet el, amelynek elnökét, a taxisofőrből humoristává, majd politikussá avanzsált Jón Gnarrt Reykjavík polgármesteri székébe repítették az olyan választási ígéretek, mint hogy pálmafákat ültetne a fjordokba, és Disneylandet építene a főváros repülőterén.