Egyszerre csak húsz szíriai tüntetővel szabad végezni
Legkevesebb 200 embert öltek meg Szíriában többségében a biztonsági erők vagy a polgári ruhás rendőrök azóta, hogy március közepén kormányellenes tiltakozások robbantak ki - közölte csütörtökön az Amnesty International. A londoni székhelyű nemzetközi jogvédő szervezet arról számolt be, hogy név szerinti listát kapott a tüntetések során megölt, legkevesebb 200 emberről, míg a "valódi halottak" száma ettől sokkal több lehet. A tiltakozók többségét a biztonsági erők és a kötelékükben tevékenykedő civil ruhás rendőrök ölték meg éles lőszerrel, míg a damaszkuszi kormány azt állítja, hogy a történtekért az ellenzék fegyveres csoportjai a felelősek.
WSJ: Irán segíti Szíriát a tüntetők leverésében
A Wall Street Journal lap amerikai tisztségviselőkre hivatkozva azt írta, hogy Irán tömegoszlató eszközöket küldött Szíriának, és egyéb szállítmányok is várhatók. Irán állítólag a 2009-es elnökválasztás utáni zavargások és ellenzéki tüntetések leverésében szerzett tapasztalatokat osztja meg szövetségesével. Szeyed Samszeddín Hosszeini, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi washingtoni ülésén tartózkodó iráni pénzügyminiszter cáfolta az amerikai értesüléseket, és közölte, sem Bahreinben, sem Szíriában nem avatkoznak be. A szíriai hatóságok is tagadták, hogy segítséget kapnának a tüntetések elfojtásához.
Az Egyesült Államok az elhidegülés több éve után néhány hónappal ezelőtt újból nagykövetet küldött Damaszkuszba, akinek feladata a párbeszéd újjáélesztése volt. A tüntetések kitörése után Basar Al-Asszad szíriai elnök reformokat ígért, de semmi kézzelfogható nem történt a szunnita többségű, de síita vezetésű arab országban. Péntekre ismét nagy megmozdulásokat szerveznek az ellenzékiek.
"Húsznál többet ne öljetek meg!"
Egy a szíriai ellenzék által nyilvánosságra hozott szíriai kormányzati dokumentum szerint a damaszkuszi vezetés titkosügynökeinek feladata, hogy dezinformáljanak a tüntetéseken és a "cionista ügynököket" okolják a zavargások miatt. A titkosügynököknek továbbá bomlasztaniuk kell az ellenzéki csoportok belső egységét. A dokumentum szerint a tüntetők közé vegyült titkosügynökök engedélyt kaptak arra is, hogy katonákra lőjenek a tömegből, hogy kiváltsák a rendőrség és a hadsereg haragját a tüntetőkkel szemben. Az utasítások szerint a tüntetőkkel szemben alaklmazott erőszaknak visszafogottnak kell lennie, hogy ne keltse fel a média figyelmét, és ne vezessen külföldi beavatkozáshoz. A dokumentum szerint esetenként húsz ellenzékinél többet nem szabad egyszerre megölni.