Amerikának fogalma sincs, kik a szír felkelők

Az Egyesült Államoknak még tizenhat hónappal a felkelés kitörése után sincs tiszta elképzelése a Bassár el-Aszad elnök megbuktatásáért harcoló ellenzék összetételéről, a hírszerzési információk hiánya akadályozzák az amerikai segítségnyújtást – írta keddi számában a Washington Post.

Az amerikai hírszerző szervek az utóbbi hónapokban fokozták ugyan információgyűjtő tevékenységüket a lázadó erőkről, de ellentétben Egyiptommal és Líbiával, ahol a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) emberei már röviddel a lázadás kitörése után felbukkantak, a szolgálat fizikailag nincs jelen Szíriában. Tevékenysége alapvetően az elfogott kommunikáció elemzésére és a távolból való megfigyelésre korlátozódik.

A nehézségek egyik oka az, hogy az Egyesült Államok februárban a damaszkuszi nagykövetségének bezárása mellett döntött, egy másik pedig az, hogy a szír felkelők – ellentétben a líbiaiakkal, akik már a konfliktus korai szakaszában ellenőrzésük alá vonták országuk keleti felét – nem tudtak egy olyan területet meghódítani, amelyen a CIA stabilan megvethetné a lábát. A lap által megszólaltatott szakértők az akadályozó tényezők közé sorolják azt is, hogy az Irán által támogatott Szíria titkosszolgálata a korábbiaknál keményebb ellenfélnek bizonyult. A CIA csupán „mintegy hat emberét” állomásoztatja a török–szíriai határon, ezért erősen függ a térségbeli szövetségesei, Törökország, Jordánia és más államok titkosszolgálatainak értesüléseitől. A Washington Post úgy értesült, hogy noha az arab államokat is erősen aggasztja, hogy Aszad bukása után kinek az ellenőrzése alá kerül majd Szíria – leginkább egy iszlamista militáns csoport hatalomra kerülésétől tartanak –, az ő biztonsági szolgálataik is a kiválasztási folyamat „korai” szakaszában tartanak.

Az amerikai kormány nem bocsát fegyvereket a felkelők rendelkezésére, ezt mások mellett Szaúd-Arábia és Katar megteszi helyette, az óvatosabb Egyesült Arab Emírségek és Jordánia pedig pénzzel támogatja őket. Szállít viszont nekik olyan, a kódolt kommunikációra alkalmas berendezéseket, amelyeket a CIA képes lehallgatni. Az Egyesült Államok óvatos az ellenzéki csoportok felfegyverzésének ügyében azok után, hogy az 1980-as években radikális csoportokat támogatott Afganisztánban, és ezekből fejlődött ki az al-Kaida terrorszervezet, amely végül ellene fordult.

A lap úgy tudja, hogy az amerikai titkosszolgálatok eredményeket is fel tudnak mutatni. Egyebek között azt, hogy kiterjesztették tevékenységüket a Szíriának szánt iráni fegyverszállítások megakadályozására. A Washington Postnak nyilatkozó források szerint az al-Kaidának az utóbbi fél év során ugyan sikerült kiszélesítenie tömegbázisát Szíriában, ám továbbra is csak töredékét jelenti az Aszad-ellenes erőknek. A terrorszervezet támogatói állítólag a korábbiakkal ellentétben már nem tudnak elvegyülni az ellenzéki erők között, amelyek távolságtartásra törekednek velük szemben.

Amerikai biztonságpolitikai elemzők szerint az al-Kaidának nincs köze ahhoz a merénylethez, amely nemrégiben végzett Aszad legbelső körének több tagjával, hanem a szíriai hatalom egyik bennfentese állhat a háttérben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.