Amerikai vadászgépek Dél-Koreában

Az F-22-es Raptorokat Japánból vezényelték a Koreai-félszigetre az egy hónapja tartó közös hadgyakorlat keretében.

Hogy hány gépről van szó, azt a bejelentés nem árulták el, de az Egyesült Államok F-22 Raptor lopakodókat vezényelt Japánból Dél-Koreába annak a közös hadgyakorlatnak a keretében, amely egy hónapja tart a Koreai-félszigeten.

A Dél-Koreában lévő amerikai katonai parancsnokság bejelentése szerint a Raptorok Kadenából érkeznek az osani légitámaszpontra, alig egy nappal azután, hogy Észak-Korea bejelentette, hadiállapotot hirdetett ki Dél-Koreával szemben. Bár a KCNA észak-koreai állami hírügynökség szerint a múlt hét közepén phenjani vezetés jóváhagyta az amerikai és dél-koreai célpontokra mérendő csapások terveit, az idézett amerikai tisztségviselő úgy vélte, hogy a rezsim semmit nem ér el az erőfitogtatással azon kívül, hogy még inkább elszigetelődik.

Az F-22 Raptor nehéz vadászbombázó a világ első ötödik generációs vadászgépe. Egy példánya 120 millió dollárba kerül, és bár Ausztrália, Izrael, Japán és maga Dél-Korea is venne belőle, kimagasló képességei miatt az amerikaiak nem nagyon akarnak eladni belőle.

Észak-Koreát a február 16-án végrehajtott kísérleti atomrobbantás után új, immár a negyedik szankciókörrel sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Erre és a közös amerikai–dél-koreai hadgyakorlatra a Kim Dzsong Un vezette rezsim először a hatvan éves tűszünet felmondásával, majd a hadiállapot kihirdetésével válaszolt. Phenjanban a héten megpendítették azt is, ami valódi szakítást jelentene, vagyis hogy Észak-Korea felmondja az együttműködést a déli szomszéddal a határ menti ipari létesítményekben. Ez az első jele lenne annak, hogy a rezsim a hangzatos szólamokon túl is komolyan gondolja amit mond, de egyelőre még Dél-Koreában sem hisznek a fenyegetéseknek. Az szöuli utcákon enyhén szólva nem a félelem az úr: ahogy a Guardian riportja egy 22 éves egyetemi hallgatót idéz, „Kim Dzsong Un egy őrült, aki egy éhes országot vezet, és csak pénzt meg kaját akar szerezni. De ha tényleg bombázná Dél-Koreát, ahogy 2010-ben, nekünk teljes erővel kell visszatámadnunk”.

Mások szerint az északi támadás kizárt, egyszerűen azért, mert Kim Dzsong Unnak túl sok veszítenivalója van: egy esetleges katonai akció azonnali válaszcsapást vonna maga után, amelynek a súlya alatt a rezsim összeomlana.

Egy nemrég kötött megállapodás szerint az északi provokációra az Egyesült Államok és Dél-Korea együtt reagálna, és hétfőn Dél-Korea hétfőn határozott és gyors választ is ígért, ha a területét támadás érné. Pak Gun Hje dél-koreai elnök a védelmi miniszterrel és más magas rangú tisztségviselőkkel tartott találkozóján mondta, hogy országa mindenféle politikai megfontolás nélkül keményen visszacsapna, amiért felgyorsítják azoknak a rendszereknek a kialakítását, amelyek képesek felfedezni és megsemmisíteni a nukleáris objektumokat Észak-Korea területén. Eredetileg 2015-re tervezték ennek a rendszernek a kialakítását a hadseregnél, azonban a feszültség növekedése miatt a védelmi tárca úgy döntött, hogy felgyorsítják ezt a folyamatot.

Kim Dzsong Un válságtanácskozást tart. Túl sok a veszítenivalója
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető válságtanácskozást tart
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.