Amerikai nem fogadhat örökbe orosz gyereket

Moszkva válaszolt a Magnyitszkij-listára.

Elsöprő többséggel szavazta meg pénteken az oroszparlament, a duma alsóháza, hogy amerikaiak többé ne fogadhassanak örökbe gyereket vagy gyerekeket Oroszországból. A még a felsőház és a Szövetségi Tanács, majd Vlagyimir Putyin elnök jóváhagyására váró törvény válasz az úgynevezett Magnyitszkij-listára, amelyet nemrég fogadtak el az Egyesült Államokban, és amely amerikai beutazási és számlavezetési tilalommal, illetve vagyonbefagyasztással sújt mintegy hatvan orosz hivatalnokot, ügyészt, orvost, bírót és hozzátartozóikat, akik Washington szerint benne voltak a Moszkvában 2008-ban őrizetbe vett Szergej Magnyitszkij halálában. A 37 éves könyvvizsgáló egy évvel a letartóztatása után, börtönben halt meg; azután került őrizetbe, hogy az orosz ügyészséget korrupciós visszaélésekkel vádolta meg egy befektetési társaság, a Hermitage Capital orosz érdekeltségei kárára. A pénteken az orosz alsóház által elfogadott törvényben az is szerepel, hogy Oroszországban betiltják az amerikai támogatással működő nem kormányzati szervezeteket.

A világon tavaly 3400 gyereket fogadtak örökbe Oroszországból, akiknek körülbelül az egyharmada került az Egyesült Államokba. (Összehasonlításul: az oroszok tavaly 7416 gyereket fogadtak örökbe.) A Magnyitszkij-listára reagáló orosz törvényt Gyima Jakovlev neve fémjelzi: az alig kétéves kisfiú 2008-ban életét vesztette, amikor amerikai nevelőapja a tűző napon álló kocsiban hagyta órákon át. A kisfiú tragédiája körül több Amerikában örökbe fogadott gyermek haláláról cikkezett az orosz sajtó, újra és újra felvetve a tiltás ötletét.

Orosz kormányzati körökben egyébként nem fogadta kitörő ováció a Magnyitszkij-listára válaszul született törvényt. Putyin egy csütörtöki nagy sajtótájékoztatón azt mondta, támogatja a képviselőházi kezdeményezést, „a reakció adekvát”, ám arról, hogy a törvényt aláírja-e, egyértelműen nem nyilatkozott, arra hivatkozva, hogy a kész szöveget még nem látta. A törvény óvatos kritikusainak zászlóvivője mégis inkább Szergej Lavrov külügyminiszter, aki pénteken elmondta, Moszkva valójában csak tavaly év elején járt annak a határán, hogy tilalmat hirdessen az örökbefogadásra, ám tavaly nyáron végül megszületett az orosz-amerikai kormányközi megállapodás a kérdés szabályozásáról. Lavrov a maga részéről úgy vélte, nem ártana hagyni, hogy az alig másfél éve hatályba lévő törvény egyáltalán éreztesse a hatását.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.