Három helikoptert vesztett az amerikai légierő Afganisztánban
A hétfői amerikai veszteségek is ráirányítják a figyelmet a helikopter-program fontosságára. Magyarország két helikopterrel, kiképzőkkel és műszaki személyzettel száll be az afganisztáni kormánycsapatok és az ott állomásozó nemzetközi haderő helikoptereseinek erősítésébe.
Ez azért is különösen fontos, mert a felkelők és a terrorista csoportok egyre fokozódó aktivitása nyomán a közúti csapatszállítás és járőrözés egyre veszélyesebb az út mentén elrejtett távirányítású robbanóeszközök miatt. Másrészt a felállítandó többnemzetiségű helikopter-ezred az orosz-szovjet Mi-17-eseken alapulna. Ezekből a NATO-tagállamokban még több száz repül, de jelentős részük felújításra szorul. Szakértők szerint azonban ezek a gépek jobban bírják az afganisztáni körülményeket.
Budapest két Mi-17-es szállítóhelikopterrel vesz részt a most felállítandó többnemzetiségű helikopter-ezred működtetésében, tudtuk meg a Honvédelmi Minisztérium illetékesétől, Bocskai István ezredestől. A magyar részvétel jelentőségét emeli tapasztalatunk a pápai C-17-es bázis támogatásában és működési feltételeinek megteremtésében. A Kabulba telepítendő helikopter ezred működése sok tekintetben hasonló lesz ehhez.
Magyarország egy másik vállalása keretében helikopteres kiképzőket (tíz katonát: pilótákat, operátorokat, karbantartókat) küld az afganisztáni légierő Mi-35-ös csapásmérő helikoptereken repülő pilótái betanítására. A tíz főnyi egység immár a második ilyen magyar Tanácsadó és Összekötő Csoport (OMLT) nem vesz részt harci bevetéseken és várhatóan a jövő év első felében települ ki a kabuli repülőtérre.
Mindkét program tükrözi a legutóbb a pozsonyi találkozón kifejtett magyar álláspontot, hogy hazánk nem létszámemeléssel, hanem a vállalt minőségi feladatokkal, új képességek kibontakoztatásával tesz eleget a Pozsonyban is több vezetőtől, így az afganisztáni erők amerikai főparancsnokától, McChrystal tábornoktól is hallott, a hatékonyabb részvételre és az Afganisztánba vezényelt csapatok létszámának emelésére vonatkozó felszólításnak.
Az afganisztáni választások küszöbön álló második fordulója előtt egyébként hangsúlyváltozás figyelhető meg mind az amerikai vezetés, mind a Karzai-kormány Afganisztán-politikájában. Washing-tonban egyre inkább két csoportot különítenek el: az első ilyen a "felkelők": ide sorolják a tálib erők jelentős részét. A másik csoport a "terroristák", akik nagyrészt az al-Kaida, vagy más nemzetközi terrorszervezetek tagjai. Karzai elnök ennek az új különbségtételnek a szellemében a minap megerősítette korábbi nyilatkozatait, hogy megismételt elnökválasztások utáni kormány igyekszik majd szót érteni, esetleg koalícióra lépni a "mérsékelt" tálib csoportokkal, míg a "terroristákkal" szemben, (akik egyre inkább áthúzódnak a szomszédos államokba, döntő részük Pakisztánba) folytatják a kíméletlen katonai fellépést.