Törvény védi majd a 'közérdekű feljelentőket' Amerikában
A törvény megvédi a "közérdeket szolgáló feljelentést" tévő személyeket az elbocsátástól és a lefokozástól, s egyben szükségtelenné teszi, hogy olyan, a WikiLeaks-hez hasonló kiszivárogtató fórumokhoz forduljanak, amelyek nagy kárt képesek okozni. A lap szerint a szenátus még a héten megszavazza a törvénytervezetet, a képviselőház gyors és pozitív döntése nem lehet kétséges, és Barack Obama elnök is jelezte már korábban, hogy kész haladéktalanul aláírni a törvényt.
"Amíg a törvényt nem fogadják el, addig a WikiLeaks marad a legbiztonságosabb megoldás azoknak a közérdeket szolgáló feljelentőknek a számára, akik nem akarnak szakmai öngyilkosságot elkövetni" - jelentette ki Tom Devine, A Kormányzati Felelősségre Vonhatóság Projekt jogi igazgatója.
A "közérdekű feljelentést" tévők védelmét megerősítő törvény megtiltja a törvénytelenségekre felfigyelő alkalmazottakkal szembeni retorziókat az olyan munkahelyeken, mint a CIA és más hírszerző szervezetek. A nemzeti hírszerzési igazgatónak a törvény értelmében fel kell állítania egy bizottságot, amely megvizsgálja majd azoknak az alkalmazottaknak az ügyét, akiknek a bizalmas információkhoz való hozzáférését a panaszaik miatt megvonták vagy felfüggesztették. A törvény először ad lehetőséget a biztonsági szempontból különböző besorolású alkalmazottak számára, hogy vitassák a hírszerző ügynökségnek velük szemben meghozott döntését.
A törvény biztosítani fogja a kormányzati alkalmazottak jogát arra, hogy szövetségi bíróságon, nyílt, esküdtszék által eldöntendő tárgyaláson támadják meg az elbocsátásukról, vagy lefokozásukról hozott munkahelyi döntéseket.
A törvény nem biztosít védelmet a WikiLeaks-hez hasonló portáloknak, de senkinek sem, aki bizalmas információkat szivárogtat ki a médiának.