Amerikában a legrosszabb betegnek lenni
Betegnek lenni sehol sem jó, de a Health Affairs című szakfolyóirat cikke szerint az Egyesült Államokban a legrosszabb. A tanulmány 7500 amerikai beteg kezelését, ellátását hasonlította össze hét, iparilag fejlett ország - Ausztrália, Nagy-Britannia, Franciaország, Hollandia, Kanada, Németország és Új-Zéland - egészségügyi szolgáltatásához. A hét, leggyakoribb és legtöbb gondot okozó betegségben szenvedőket - magas vérnyomás, cukorbetegség vagy depresszió és ízületi panaszok - vették be a vizsgálatba.
A vizsgálat vezetői, Gerard F. Anderson és Biance K. Frogner hangsúlyozták, hogy az Egyesült államok 2005-ben egy főre 6401 dollárt költött egészségügyre, ami kétszerese a többi OECD ország átlagának.
"Politikusaink szívesen mondják, hogy a mi országunkban a legmagasabb szinvonalú az egészségügyi ellátás" - írták a tanulmány szerzői. "Ideje volna, hogy leszámoljunk több ilyen illúzióval. Ez igaz néhány, kiemelkedően jó intézetre, de aligha igaz az amerikai lakosság többségére".
A folyamatos kezelést igénylő amerikai betegek 54 százaléka a növekvő költségek miatt nem jár rendszeresen orvosi ellenőrzésre, laboratóriumi vizsgálatra és nem váltja ki a folyamatosan szedendő gyógyszereit. A másik hét országban ez csak 7-36 százalékban fordul elő.
Ráadásul az amerikaiak 42 százaléka volt kénytelen az előző esztendőben ezer dollárnál magasabb összeget költeni olyan betegség miatt, amelynek kezelését biztosítása nem fedezte. Efféle a brit a betegeknek csak négy, a hollandoknak nyolc százalékával esett meg.
Az Egyesült Államokra az is jellemző, hogy a rossz szervezés miatt az egészségügyben a betegek rengeteg időt vesztenek. Minden harmadik megkérdezett személy elmondta, hogy amikor szükség lett volna rá, a lelet vagy laboreredmény nem volt elérhető vagy fölöslegesen megismételték.