Amerika nem érti a háborút

Egy felmérés szerint veteránok egyharmada azt gondolja, az iraki és az afganisztáni beavatkozás nem több idő-, pénz-, és emberélet-pocsékolásnál.

Háromból egy amerikai háborús veterán szerint „csak kárt okozott” a két háború, és az Egyesült Államoknak inkább saját magával kellene foglalkoznia – derül ki egy minap közzétett felmérésből. A Pew Research Institute 1853 bakát kérdezett meg, akik közül 712-en már 9/11 szereltek le. Némi meglepetésre egyharmaduk azt mondta, hogy az afganisztáni és az iraki beavatkozás idő-, pénz-, és emberélet-pocsékolás volt, amivel szemben ötven százalékuk az előbbi, 44 százalékuk az utóbbi offenzívát biztosította támogatásáról.

Aknavető tüze az afganisztáni éjszakában
THIS PICTURE IS ONE OF 53 TOP IMAGES FROM THE AFGHAN CONFLICT AHEAD OF THE TENTH ANNIVERSARY OF THE WAR ON OCTOBER 7, 2011. Members of a mortar team attached to the U.S. Army's Dagger Company, 2-12 Infantry, 4th Brigade return fire with a 120mm mortar during an attack by militants on Michigan Base in the Pesh Valley in Afghanistan's Kunar Province, in this August 7, 2009 file photo. Ten years ago, U.S. forces began bombing Afghanistan in retaliation against its Taliban rulers who refused to hand over the al Qaeda leaders responsible for the Sept. 11, 2001 attacks on the United States. Within weeks, the air strikes had helped Afghan opponents topple the Taliban, but in the decade since, the deposed Islamist fighters have returned to mount an ever more aggressive insurgency against an Afghan government backed by the United States and NATO. Since U.S. President Barack Obama took office in 2009, the U.S. force has tripled in size, but Washington and NATO now plan to begin withdrawing and to hand over responsibility for Afghanistan's security to Afghan forces by 2014. REUTERS/Tim Wimborne/Files (AFGHANISTAN - Tags: MILITARY CONFLICT CIVIL UNREST)

A közvélemény-kutató e felméréssel párhuzamosan civileknek is feltette ugyanezeket a kérdéseket; az átlagamerikaiak körében 45 százalékos a két háború elutasítottsága. Bár az aránybeli különbség nem kimagaslóan nagy, a felmérésben veteránok azt állítják, hogy az amerikai közvélemény „kevéssé érti meg”, milyen következményekkel jár a szolgálat a katonák számára, Barack Obamát általában rossz katonai főparancsnoknak tartják, és többnyire republikánusként határozzák meg magukat.

Ami a személyes áldozatokat illeti, a megkérdezett veteránok 50 százaléka állította azt, hogy házassága vagy párkapcsolata megsínylette a háborús távollétet, és ugyanennyien számoltak be problémákról a gyerekeikkel is. Amiért mégis megérte, az a pénz lehetett: hatvan százalékuk ugyanis úgy nyilatkozott, neki és családjának is haszna származott a hadszolgálatból. A Pew felmérése az első hasonló kísérlet az Egyesült Államokban.

Afganisztánban, ahol a háború éppen tíz évvel ezelőtt, 2001. október 7-én kezdődött, most 98 ezer amerikai katona állomásozik. Egy évtized alatt 1700-an vesztették életüket különféle harci cselekményekben. Irakban a 2003-as invázió óta 4500 regruta halt meg. Innen 2011 végéig az összes amerikai katona kivonul, míg az afganisztáni létszám tízezerrel – jövő szeptemberig pedig még 23 ezerrel – csökken.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.