Amerika nem érti a háborút
Háromból egy amerikai háborús veterán szerint „csak kárt okozott” a két háború, és az Egyesült Államoknak inkább saját magával kellene foglalkoznia – derül ki egy minap közzétett felmérésből. A Pew Research Institute 1853 bakát kérdezett meg, akik közül 712-en már 9/11 szereltek le. Némi meglepetésre egyharmaduk azt mondta, hogy az afganisztáni és az iraki beavatkozás idő-, pénz-, és emberélet-pocsékolás volt, amivel szemben ötven százalékuk az előbbi, 44 százalékuk az utóbbi offenzívát biztosította támogatásáról.
A közvélemény-kutató e felméréssel párhuzamosan civileknek is feltette ugyanezeket a kérdéseket; az átlagamerikaiak körében 45 százalékos a két háború elutasítottsága. Bár az aránybeli különbség nem kimagaslóan nagy, a felmérésben veteránok azt állítják, hogy az amerikai közvélemény „kevéssé érti meg”, milyen következményekkel jár a szolgálat a katonák számára, Barack Obamát általában rossz katonai főparancsnoknak tartják, és többnyire republikánusként határozzák meg magukat.
Ami a személyes áldozatokat illeti, a megkérdezett veteránok 50 százaléka állította azt, hogy házassága vagy párkapcsolata megsínylette a háborús távollétet, és ugyanennyien számoltak be problémákról a gyerekeikkel is. Amiért mégis megérte, az a pénz lehetett: hatvan százalékuk ugyanis úgy nyilatkozott, neki és családjának is haszna származott a hadszolgálatból. A Pew felmérése az első hasonló kísérlet az Egyesült Államokban.
Afganisztánban, ahol a háború éppen tíz évvel ezelőtt, 2001. október 7-én kezdődött, most 98 ezer amerikai katona állomásozik. Egy évtized alatt 1700-an vesztették életüket különféle harci cselekményekben. Irakban a 2003-as invázió óta 4500 regruta halt meg. Innen 2011 végéig az összes amerikai katona kivonul, míg az afganisztáni létszám tízezerrel – jövő szeptemberig pedig még 23 ezerrel – csökken.