Amerika mégse indítja el a rakétát

A Pentagon Észak-Korea miatt, a felesleges provokációkat kerülendő döntött úgy, hogy májusra halaszt egy interkontinentális ballisztikus rakétával végrehajtott kísérletet.

Attól tartva, hogy a lépést Észak-Koreában félreértik, az Egyesült Államok nem hajtja végre az áprilisra tervezett interkontinentális ballisztikus rakétakísérletét – jelentette az AP hírügynökség az amerikai védelmi minisztérium egyik névtelenséget kérő, magas rangú tisztségviselőjére hivatkozva. A Minuteman III típusú, nukleáris rakétát a kaliforniai Vandenberg légitámaszpontról indították volna el, ám az észak-koreai fenyegetések árnyékában a felesleges provokációkat kerülendő májusig elhalasztják a kísérletet.

A szakértők megjegyzik, Észak-Korea győzelemként fogja beállítani a rakétakísérlet halasztásáról szóló amerikai döntést. A Koreai-félszigeten akkor nőtt hatalmasra a feszültség, hogy Phenjan február 16-án föld alatti kísérleti atomrobbantást hajtott végre, amelyre az ENSZ Biztonsági Tanácsa szigorú szankciókkal válaszolt. A Kim Dzsong Un vezette rezsim ezután bejelentette, hogy felmondja a hatvan éves tűzszünetet, hadiállapotot hirdetett, és a szólamokon túl is kézzelfogható fenyegetésként a héten blokád alá vonta a Dél-Koreával közösen fenntartott keszongi ipari parkot, ahol ötvenezer észak-koreai dolgozik. Phenjannak nem tetszik a március óta a közelben zajló amerikai–dél-koreai közös hadgyakorlat sem, amelynek keretében Washington B-52-es bombázókat és F-22 Raptor vadászgépeket is a félszigethez vezényelt már, ami miatt az északiak a maguk részéről az ország keleti partvidékén lévő kilövőállomáshoz szállítottak több közepes hatótávolságú rakétát is.

Az Egyesült Államok ennek árnyékában döntött úgy, hogy halasztja a Minuteman-rakétakísérletet. Ahogy az AP által idézett védelmi tisztségviselő fogalmazott, „ez a dolgok ésszerű menete”,és bár a kísérletnek semmi köze Észak-Koreához, az Egyesült Államok felkészült, hogy választ adjon a rezsim fenyegetéseire. Közkeletű feltevések szerint Phenjan ezekkel a fenyegetésekkel már egy új rakétakísérletre hangol.

Ami a „győzelmet” illeti, Phenjan az amerikai rakétakísérlet halasztásán kívül egy másikat is elkönyvelhet: hogy ne tűnjön provokációnak, a héten Dzsung Szeung Dzso dél-koreai vezérkari főnök lemondott egy áprilisi washingtoni találkozót amerikai kollégájával, Martin Dempsey-vel.

Minuteman III-mal a legutóbbi kísérletet tavaly novemberben hajtotta végre az Egyesült Államok; a föld alatti silókban tárolt 450 Minuteman III az amerikai nukleáris arzenál harmadik pillére a tengeralattjárókról indítható ballisztikus rakéták és a bombázókról kilőhető atomfegyverek mellett. 2009 óta ez a rendszer, az LGM-30 Minuteman az Egyesült Államok egyedüli földi telepítésű interkontinentális ballisztikus rakétarendszere, amelyből a Minuteman III fejlesztésére az évtizedek során hétmilliárd dollárt költöttek. A rakétákat Washington 2030-ig akarja hadrendben tartani.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.