Amerika is felelős a mexikói drogháborúért

Az Egyesült Államok is részt vállal a drogkartellek elleni háborúban – jelentette ki mexikóvárosi látogatásán Hillary Clinton, részben az amerikaiak „kielégíthetetlen” kábítószeréhségére hárítva a felelősséget a Mexikóban már-már hadiállapotra emlékeztető helyzet miatt.

Az Egyesült Államok kiáll Mexikó mellett a drogkartellek ellen vívott harcban – hangsúlyozta Hillary Clinton Mexikóvárosban tett látogatásán.

A washingtoni diplomácia vezetője először kezdett látogatást Mexikóban, ahol Felipe Calderón elnökkel  tárgyalt. Ezt követően az államfővel és kollégájával, Patricia Espinosa külügyminiszterrel tartott sajtóértekezletén hangsúlyozta a kábítószer-csempészet elleni harc jelentőségét. Az Egyesült Államok érezhetően tart attól, hogy a Mexikóban tavaly több ezer ember életét követelő drogháború átterjed a déli szövetségi államokba is – ennek előhírnöke lehet, hogy a kartellek másik kedvelt megélhetési forrásuk nyomdokain több túszejtő akciót is végrehajtottak már Arizonában és Coloradóban.

Eheti washingtoni bejelentés szerint az Egyesült Államok 80 millió dollár értékben Blackhawk típusú harci helikopterekkel látja el a szomszédos ország biztonsági erőit a bűnszervezetek elleni küzdelemben. Az elmúlt három évben a Bush-kormányzat 1,4 milliárd dollárt ígért a harcra, aminek a felét a kongresszus már meg is szavazta. A januárban hivatalát elfoglaló Barack Obama azt mondta, növelné az erre szánt összeget.

Clinton már útban Mexikó felé a repülőgépen elismerte, hogy az  Egyesült Államok is felelősséget visel a drogháborúért. Szerinte ennek oka az amerikaiak „kielégíthetetlen” étvágya a kábítószerekre, és hogy kudarcot vallanak a fegyvercsempészet megakadályozására tett kísérletek is. Az Obama-kormányzat elismeri a felelősségét – mondta tudósítóknak Clinton.

Bár a mexikói drogháborúban használt fegyverek 90 százaléka az Egyesült Államokból származik, Washington mégsem szigorít a fegyvertartási jogon – írja a Newsweek magazin friss száma. Eric Holder igazságügy-miniszter korábban még kiállt amellett, hogy visszaállítsák a nagy tűzerejű, úgynevezett támadó fegyverek lakossági forgalmazásának 2004-ben lejárt tilalmát. A befolyásos fegyverlobbi azonban közbelépett.

Washington a napokban viszont bejelentette, hogy hathatós intézkedéseket tesz és növeli a egyre veszélyesebbé váló déli határszakasz védelmét, mivel már a határokon is átnyúlik az erőszak.  Megkétszerezik a határőrizeti szervek állományát, megnövelik a  bevándorlási és vámtisztek számát, és több kábítószer- és  fegyvercsempészet-ellenes ügynököt telepítenek a vidékre. Janet  Napolitano belbiztonsági miniszter közölte azt is, hogy a kábítószercsempészek ellen legkorszerűbb haditechnikai  eszközöket, így például pilóta nélküli felderítő repülőgépeket is bevetnek.

Mexikóból a becslések szerint évente 40 milliárd dollár értékű  drogot csempésznek be az Egyesült Államokba.

Hillary Clinton mexikóvárosi sajtótájékoztatóján. Washington is vigyázó szemekkel fürkészi a drogkartellek ténykedését
Hillary Clinton mexikóvárosi sajtótájékoztatóján. Washington is vigyázó szemekkel fürkészi a drogkartellek ténykedését
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.