Amerika és Dél-Korea erődemonstrációja a Japán-tengeren?
Nincs ma olyan ember, aki kétségbe vonná, hogy az Egyesült Államok a Föld országainak legnagyobb katonai hatalma, amely a világ védelmi kiadásainak a felét fordítja a hadseregére - szögezi le bevezetőjében Csen Vej-hua (Chen Weihua).
Az Egyesült Államok és Dél-Korea körülbelül húsz hadihajót, kétszáz repülőgépet és nyolcezer tengerészt, illetve pilótát küldött a Japán-tengerre, ahol felvonultatják az F-22-es vadászrepülőkből álló légiflottát és az amerikai haditengerészet egyik legnagyobb - 97 ezer tonnás - atommeghajtású repülőgép-hordozóját, a USS George Washingtont.
"Az USA eddig is azt tette és most is arra emlékezteti a többi országot, hogy hadseregük mennyivel alacsonyabb rendű és hogy mennyire kell félniük. Ezzel pedig csak hadseregük fejlesztésére ösztönzi azokat" - véli a szerző. Szerinte bár az Egyesült Államok gyakorta hangoztatja, hogy nyugtalanítják Kína növekvő katonai kiadásai, mintha nem érzékelné, hogy egy oly nagy és elnyújtott hadgyakorlat, amely a következő hónapokban a Sárga-tenger területére is kiterjedhet, épp nyomós érvül szolgálhat amellett, hogy Kína modernizálja a hadseregét.
Csen érvelésében nyilvánvalónak tartja, hogy a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot (KNDK) - amelynek deklaráltan a most folyó hadgyakorlat üzenete elsődlegesen szól - az amerikai erődemonstráció nem fogja elrettenteni. Mi több - állítja - még sokkal nehezebbé teszi a KNDK aggasztó nukleáris programjával kapcsolatos helyzetre a megoldást, s a feszültség ilyen mértékű fokozódása mellett még távolabbra teszi a hatoldalú tárgyalások helyreállásának esélyét.
"Mindazoknak, akiknek nehéz megérteniük, miért nyugtalanítja és bőszíti fel a kínaiakat a hadgyakorlat, sőt, miért érzik fenyegetve magukat, gondoljanak bele, hogyan éreznének az amerikaiak, ha a kínai vagy az orosz hadsereg útnak indulna át az óceánon azért, hogy Florida, New York, vagy Kalifornia partjaihoz közel tartson tengeri hadgyakorlatot" - jegyzi meg a kínai publicista.
A "Legyőzhetetlen szellem" (Invincible Spirit) kódnevű, most folyó hadgyakorlat ahelyett a hangoztatott cél helyett, hogy a Koreai-félsziget békéjének és stabilitásának a megőrzését szolgálná, pontosan az ellenkező hatást éri el - állítja Csen, akinek meggyőződése, hogy a gyakorlatozás "az ellenségesség megnyilvánulása, amely lerombolja a bizalom, a párbeszéd, az együttműködés alapját, s ezzel még bonyolultabbá teszi a Koreai-félsziget ügyeit".
Csen megjegyzi: "Nem lehet csodálkozni azon, hogy az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton a múlt héten igyekezett hangsúlyozni a kínai fenyegetést a Dél-kínai-tengeren. A régi trükkel bizonyította, hogy egyike az amerikai hadsereg mellett kiálló lobbistáknak" - utal végül a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) hanoi regionális biztonsági konferenciáján elhangzottakra a China Daily kommentátátora, aki, mint írja, sajnálná, ha az elmúlt évtizedekben megerősödött kínai-amerikai kapcsolatok katonai érdekeknek esnének áldozatul.