Amerika elfordul az érintőképernyőtől
Mintegy egyharmaduk személyesen vagy levélben már előre leszavazott - államonként eltérő ennek szabályozása, például automatikus jog-e ez, vagy indoklást kell fűzni hozzá. (Egy friss felmérés szerint egyébként Barack Obama 54:41 arányban vezet John McCainnel szemben az előre szavazóknál. Ez azonban önmagában keveset jelent. A demokraták jóval nagyobb számban vannak az előre szavazók között, akiknél az afroamerikaiak és a nők aránya magasabb, mint a társadalom egészében. Négy évvel ezelőtt az előre szavazók John Kerryt hozták ki győztesnek George W. Bush ellenében.)
Nem Amerikában lennénk, ha a voksolás módja, menete, időpontja, szabályozása egységes lenne. A lebonyolításért mintegy 10 ezer helyhatóság felelős országszerte. Egy központilag kiosztott 3 milliárd dolláros keretet leszámítva a költségeket is helyben állják, márpedig sok helyütt szeretnék olcsón megúszni a voksolást. Az urnákat legkorábban este 7-kor zárják helyi idő szerint, a több időzónányi eltolódás miatt Alaszka végez utoljára, magyar idő szerint szerda reggel 7-kor. De "természetesen" az egyazon zónába tartozó államokban is eltérhet a nyitvatartási idő. A voksolás napja, kedd egyébként nem munkaszüneti nap, de a munkáltató a legtöbb helyen köteles 3-4 óra felmentést adni, számos közintézmény pedig zárva tart.
Eltérő a szavazás menete is. A polgárok 56 százaléka papírlapon voksol, amit utána beszkennelnek. Emiatt viszont fokozottan ügyelni kell a satírozásra, jelölésre, hogy a gép azt olvassa le, amit a szavazó szeretne. A második legnépszerűbb módszer az érintőképernyős (33 százalék). Vannak olyan államok - így a kulcsfontosságú Ohio, ahol korábban botrányosan hosszú sorok alakultak ki, mert nem volt elég szavazógép - amely mindkét módszerre lehetőséget ad. Sokan viszont egyszerűen összezavarodhatnak: az amerikaiak fele másképp voksol, mint négy éve. Az érintőképernyő megy ki a divatból, mert nem tartják elég megbízhatónak. A Washington környéki Maryland és Virginia államban is sutba dobják a gépeket a mostani választás után, és visszatérnek a papírhoz. New York állam kitart a hagyományos emelőkaros rendszer mellett.
Nyolc évvel ezelőtt Floridában sorsdöntő szerepük volt a választási rendellenességeknek. A polgárokat összezavaró "pillangó szavazólap" lejáratódott. Ugyancsak a déli államban jogalap nélkül fosztották meg a voksolás lehetőségétől annak az 50 ezer embernek a többségét, akit állítólagos büntetett előítélete miatt zártak ki. Amerikában jelenleg is egy kisebb európai országnyi, 2,3 millió fő ül börtönben - államonként eltérő annak a szabályozása (is), hogy visszakaphatják-e a választójogukat, és ha igen, tenniük kell-e ezért valamit. Az 50 ezer kizárt fele afroamerikai volt. Bush 537 szavazattal verte meg Al Gore-t Floridában, nyerte el az állam mind a 25 elektori szavazatát, amelyek nélkül nem jutott volna a Fehér Házba.