Amerika 800 milliárd dolláros csomagja

Több mint 800 milliárd dollárt költene az Obama-kormányzat arra a gazdasági mentőövre, amellyel kihúznák a recesszióból az amerikai gazdaságot. A pénz nagy része kiadásnövelés, kisebbik része adócsökkentés lenne. A republikánusok fordítva szeretnék ezt, és nem kérnek a csomagból.

A washingtoni képviselőház helyi idő szerint szerda este megszavazta a Barack Obama által beterjesztett, több évre szóló, soha nem látott nagyságú, több mint 800 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagtervet.

A tervezetet, amely pénzt pumpálna a gyengélkedő, több mint egy éve recesszióban lévő amerikai gazdaságba, 244 képviselő támogatta 188 ellenében. Mind a 177 republikánus képviselő nemmel szavazott, amit az amerikai sajtóban úgy értékeltek, Obama egyelőre képtelen megtörni a jeget a két párt között, ahogyan azt kampányában ígérte.

Az új elnök gyors és határozott lépéseket sürgetett, hogy újra munkahelyhez juttassák az amerikaiakat. „Ez a gazdaságot talpra állító terv pontosan ezt kezdi meg, a következő években összesen több mint hárommillió munkahelyet teremt, illetve őriz meg," írta az elnök közvetlenül a szavazás előtt ismertetett üzenetében.

A republikánusok kifogásolják, hogy az adócsökkentés csak a csomag kisebbik hányadát teszi ki, összesen 275 milliárd dollár értékben. Majdnem kétszer ekkora összeget fordítanának állami beruházásokra, főleg az infrastruktúra terén.

A tervezett, többek között utak, hidak, építésére, iskolák és az egészségügy fejlesztésére fordítandó kiadásnövelés mértéke ennek majdnem kétszerese, úgy 550 milliárd dollár. A republikánusok csaknem fordított arányt képzeltek el; 478 milliárd dolláros adócsökkentést javasoltak.

A csomag életbe lépéséhez a szenátus jóváhagyása is szükséges. Már jövő hétfőn megkezdődik a vita a felsőházban, ahol egy nagyobb kétpárti támogatottságnak örvendő, a képviselőház által most elfogadottnál jó 60 milliárd dollárral költségesebb javaslat körvonalazódik.

Obama kedden zárt ajtók mögött megtárgyalta a kérdést a republikánus képviselőkkel és szenátorokkal (külön-külön). Ezen az egyeztetésen állítólag azt mondta, kész elfogadni az előterjesztésen a törvényhozás által javasolt esetleges változtatásokat.

Demokrata párti törvényhozók úgy számoltak, a gazdaságösztönző lépések február közepére mehetnek át a kongresszus két házán, és ekkor kerülhetnek Obama elé aláírásra.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.