Állampolgárság csak hűségesküért
Mindössze hat nőt ítéltek pénzbüntetésre a hatóságok Franciaországban azóta, hogy áprilisban életbe lépett a burkatilalom – jelentette ki Claude Guéant belügyminiszter a Le Monde napilapnak adott interjújában. A politikus beszámolója szerint ugyan 237 hölgyet idéztek be a hatóságok, csak elenyésző esetben találták bizonyítottnak, hogy valóban törvénysértően viselkedtek volna, és senki nem volt, akinek „állampolgári képzésen” kellene részt vennie, mert fejkendőben vagy burkában mutatkozott az utcákon. (Az „állampolgári képzés” a törvény szerint külön büntetési tétel a pénzbírságon felül.) Meglepő, de a meghallgatásra beidézett 237 hölgy egynegyede nem muszlimnak született, hanem áttért a vallásra – jegyezte meg az interjúban Guéant.
A burkatilalom – amely megtiltja, hogy nők nyilvános helyeken az arcot elfedő ruházatot viseljenek – áprilisi bevezetése óta is a támadások kereszttüzében áll. Bár a franciaországi muszlimok legtöbb képviselője szerint a jogszabály csak arra jó, hogy megbélyegezze a közösséget, akik védelmezik, azt állítják, a törvény a nemek közötti egyenlőség és Franciaország szekuláris voltának a fő biztosítéka, nem beszélve arról, hogy csírájukban fojtja el a szélsőséges tendenciákat.
Franciaország egyébként január 1-től jelentősen szigorított az állampolgárság megszerzésére vonatkozó jogszabályokon. Eszerint a jövőben a minden bevándorlónak két kemény vizsgán is meg kell felelnie, ha francia állampolgár akar lenni. Az egyik azt méri fel, hogy a jelölt nyelvtudása felér-e egy átlagos francia tinédzserével, a másik pedig azt, kellően ismeri-e a francia kultúrát. Bár az új törvény a kettős állampolgárságot nem zárja ki, az új állampolgároknak a „francia értékrendre” is fel kell esküdniük. Az ellenzék szerint a jogszabály csak Nicolas Sarkozy francia elnök egyik kampányfogása, amely a szélsőjobboldali szavazóknak szól alig négy hónappal az elnökválasztás előtt. Amíg Aline Le Bail-Kremer, az SOS-Racisme nevű emberi jogi szervezet szóvivője szerint a Szabadság, egyenlőség, testvériség hírhedt mottójából az egyenlőséggel egy idő óta hibázik valami Franciaországban, Francois Hollande szocialista elnökjelölt szerint a törvény csak arról tanúskodik, hogy a jobboldal „bármire képes” a hatalomban maradásért.
Maga Guéant egyébként régóta a keményvonalas bevándorláspolitika egyik fő képviselőjének számít Franciaországban. Elképzelése szerint a jövőben kétszázezerről 180 ezerre csökkentenék a Franciaország által évente legálisan befogadható menekültek és bevándorlók létszámát, tavaly pedig személyesen járt közben azért, hogy egy algériai származású férfi ne kapja meg a francia állampolgárságot, mert „megalázóan” viselkedik a nőkkel szemben.