Államcsőd fenyegeti az adóparadicsomot
A brit tengerentúli terület vezetése a brit kormánytól kért kölcsönt. London azonban attól fél, hogy sosem látná viszont a hitelt, ezért nem ad pénzt, inkább azt ajánlja a Kajmán-szigeteknek, hogy vezessen be adót.
Az alig 50 ezer fős lakosságú, brit fennhatóság alá tartozó Kajmán-szigetekek a világ egyik leggazdagabb államának számít. Az adóparadicsomba bejelentett cégek és milliárdos magánszemélyek vagyonának köszönhetően a Kajmán-szigetek rendelkezik a 12. legmagasabb GDP-vel, annak ellenére, hogy az őslakosok meglehetősen mostoha körülmények között élnek.
Az ország eddig a turizmusból és az ide bejelentett cégek és pénzintézetek regisztrációs illetékéből gazdálkodott. A gazdasági válság miatt azonban jelentősen csökkent a Kajmán-szigeteken regisztrált hedge fundok nyereségessége, és jelentősen visszaesett a turizmus is. A kormány lényegében fizetésképtelenné vált, már az állami alkalmazottak bérét sem képes átutalni.
William McKeeva Bush kormányfő 190 millió fontos kölcsönért folyamodott Nagy-Britanniához. London azonban nem ad pénzt: attól tart, hogy a Kajmán-szigetek nem tudna törleszteni.
A brit kormány hivatalos válaszát jegyző Chris Bryant külügyi államtitkár azt javasolja a Kajmán-szigetek vezetésének, hogy vezessen be vagyon- és jövedelemadót.
A The Guardian szerint azonban kérdéses, hogy mit szólnának ehhez az adóparadicsomban bejegyzett cégek és az ide bejelentett milliárdosok, akik éppen azért választották a Kajmán-szigeteket, mert itt nem kell adózniuk. Könnyen lehet, hogy ők az adózás bevezetésenek hírére angolosan távoznának.