Áll a bál a Krímben
Krími tatárok és oroszbarát aktivisták csaptak össze szerdán az ukrajnai Krími Autonóm Köztársaság fővárosában, Szimferopolban, jelentette a távirati iroda. Az autonóm terület parlamentje előtt két ellentábor kezdett tüntetést: a kijevi hatalomváltást támogató krími tatárok és az azt ellenző oroszbarát csoportok. Előbbiek közel ötezren vonultak a parlament elé, utóbbiak a megmozdulás kezdetekor néhány százan voltak, de helyi jelentések szerint létszámuk gyors ütemben növekszik. Az összetűzésnek már sérültjei is vannak, több vérző fejű sebesültről érkeztek jelentések.
A védőfelszerelés és pajzsok nélkül kivezényelt rendőrök nem képesek helyreállítani a rendet, kivonultak a két tábor közül, amelyet addig elválasztottak egymástól. Rohamrendőrök és más különleges belügyi rendőri alakulatok nem láthatók a helyszínen.
A krími tatárok ukrán és EU-zászlókkal, illetve a tatár közösség lobogóival a kezükben az egész teret megtöltötték az autonóm terület parlamentje előtt. Közvetlen közelükben oroszpárti aktivisták, köztük a helyi kozákság képviselői gyűltek össze ellendemonstrációra, karjukon fekete-narancsszínű, orosz cári György-szalaggal. A két tábort rendőrök választják el egymástól. Délután rendkívüli ülést tart a krími parlament. Elemzők nem zárják ki, hogy a jelenlegi krími kormány távozik hivatalából. Eközben olyan videofelvétel került fel az internetre, amelynek tanúsága szerint a Krím félszigeti Jaltában szabadon mozognak felfegyverzett orosz katonákat szállító, orosz rendszámú teherautók. A Krímben állomásozó orosz fekete-tengeri flottához közel álló forrás egy helyi televíziónak azt állította, hogy orosz katonák érkeztek Jaltába. A krími autóutakon orosz rendszámú páncélozott járművekről is készült videofelvétel, amelyet szintén közzétettek az interneten.
Volt államfők kérik ki Moszkva beavatkozását
Ukrajna három egykori államfője, Leonyid Kravcsuk, Leonyid Kucsma és Viktor Juscsenko - közös közleményt adott ki szerdán, amelyben Oroszországot a krími eseményekbe történő közvetlen beavatkozással vádolta meg. A volt államfők elítélték, és Ukrajna alkotmányos rendjének, valamint az ország területi egysége megsértésének minősítették az orosz parlamentben felvetett javaslatot, miszerint népszavazást írjanak ki a Krím Oroszországhoz csatlakozásáról, továbbá az autonóm terület parlamentjében elhangzott hasonló nyilatkozatokat.