Alkotmányellenes a helyi választottak „különnyugdíja”
A taláros testület szerdai ülésén tárgyalta a jogszabály kapcsán, a kormány által benyújtott óvást. A döntés közzététele után hetek telhetnek el az indoklás megfogalmazásáig, a parlament azt követően tűzheti napirendre újra a tervezetet, hogy összehangolja az alkotmánybíróság döntésével (amennyiben csak bizonyos előírások ütköznek alaptörvénybe, nem a jogszabály egésze).
A bukaresti törvényhozás december 21-én fogadta el a helyi választottak jogállásáról szóló törvényt módosító tervezetet, amely szerint a polgármesterek, alpolgármesterek, a megyei tanácsok elnökei és alelnökei nyugdíj-kiegészítésre jogosultak. Az illetményt úgy számolják ki, hogy beszorozzák az illető tisztségviselő utolsó havi bruttó illetményét a tisztségben eltöltött hónapok számával, majd 0,55-tel. Így például a bukaresti főpolgármester egyetlen mandátum után 6000 lejes (420 ezer forint) pótlékban részesülhet.
Óvásában a kormány egyebek mellett arra hivatkozott, hogy a törvény visszamenő hatályú, és ellentmond a jogegyenlőség elvének.
A román parlament korábban rendelkezett a törvényhozóknak járó „különnyugdíjról”. Ezt a törvényt karácsony előtt egy nappal hirdette ki Klaus Iohannis államfő. Az államfő a civil társadalom tiltakozása ellenére nem kért alkotmányossági vizsgálatot, noha megtehette volna.