Álhírek puccsról

„Hamis hírek fabrikálásának és terjesztésének” vádjával Kínában letartóztattak hat embert, és 16 weboldalt bezárattak – jelentette a Hszinhua (Xinhua) hírügynökség.

A Twitterhez hasonló szolgáltatást nyújtó Sina és a Tencent közleményben tudatta, hogy oldalaikon a felhasználóknak március 31-től átmenetileg nem lesz lehetőségük kommentelésre. A kínai Állami Internet Hivatal egyik szóvivője az intézkedéseket azzal indokolta, hogy előzőleg a weboldalakon olyan rémhírek terjedtek, amelyek szerint a fővárosban katonai puccs előjeleit tapasztalni, “katonai járművek érkeztek Pekingbe, valami zavaros történik a fővárosban”. A Kínai Kommunista Párt központi lapja, a People's Daily szombati írásában ugyan nem konkretizálta a rémhíreket, ám leszögezte: csak a stabilitás fenntartásával folytatható a haladás, ezért nem szabad engedni, hogy „ténynek beállított álhírekkel” megzavarják az embereket.

A Pekingben dolgozó külföldi tudósítók nem tapasztalták jelét a puccskísérlet megalapozottságának, ám azért a világsajtó napok óta találgat. A feltételezések szerint Po Hszi-laj (Bo Xilai), a 30 milliós Csungking (Chongqing) párttitkára leváltása ideológiai törésvonalat hozott felszínre a legfelső kínai pártvezetésben, amely az októberi kongresszuson generációváltásra készül.

Egyes kínai nyelvű, de nem Kínában működtetett weboldalak szerint – mint az Asian Times Online – a maoista nosztalgiára, az egyenlősdire rájátszó Po melett kiállt  Zsu Jong-kang (Zhou Yongkang), aki a pártbüro kilenctagú állandó bizottságának egyik tagjaként felügyeli a rendőrséget, s vele hozták kapcsolatba a feltételezett puccsot is. Arról egyelőre nincs hír, hogy Pót kizárták volna a politikai bizottságból, ami erősíti a spekulációkat a pártvezetésen belüli esetleges vitákról.

A Po-ügy kiváltó oka az volt, hogy miután Csungkingban 2007 óta kemény kampány zajlott a korrupció, az alvilággal összefonódott vállalkozók, hivatalnokok ellen, a közelmúltban leváltott helyi rendőrfőnök a csengdui (Chengdu) amerikai konzulátusra menekült, majd jó tíz óra elteltével feladta magát a kínai biztonságiaknak. A Wall Street Journal közölte elsőként azt az értesülést, hogy a volt rendőrfőnök félt Pótól, mert megkérdőjelezte egy brit állampolgár, Neil Heywood novemberi, egy csungkingi szállodában bekövetkezett halálának körülményeit.

A túlzott alkoholfogyasztás helyett a rendőrfőnök inkább mérgezésre gyanakodott, s ezt a gyanúját megosztotta a párttitkárral, akinek családja, így oxfordi tanulmányai idején fia, majd később felesége is állítólag szoros kapcsolatban állt a brit üzletemberrel.

London egy hete kérte aztán hivatalosan Pekinget a novemberi haláleset kivizsgálására. A brit Guardian a napokban egy furcsa gellert adott az ügynek azzal, hogy közölte, Heywood alkalmanként tanácsokat adott a volt MI6-eseket alkalmazó Hakluyt & Co. cégnek, amely üzleti információkkal kereskedik.

Po Hszi-laj (Bo Xilai) várja, amíg elrendezik a kábeleket a háta mögött a kínai népi kongresszus zárónapján. Lekapcsolták
China's Chongqing Municipality Communist Party Secretary Bo Xilai pauses, as a man adjusts a cable behind him, during the closing ceremony of the National People's Congress (NPC) at the Great Hall of the People in Beijing March 14, 2012. Bo, the Communist Party boss of China's southwestern city of Chongqing, has been removed, state news agency Xinhua said on March 15, 2012, following a scandal with a senior aide who took refuge in a U.S. diplomatic mission last month. Vice Premier Zhang Dejiang will replace Bo, Xinhua said in a brief report, and will also keep his vice premier portfolio. Picture taken March 14, 2012. REUTERS/Jason Lee (CHINA - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.