Álhírek puccsról
A Twitterhez hasonló szolgáltatást nyújtó Sina és a Tencent közleményben tudatta, hogy oldalaikon a felhasználóknak március 31-től átmenetileg nem lesz lehetőségük kommentelésre. A kínai Állami Internet Hivatal egyik szóvivője az intézkedéseket azzal indokolta, hogy előzőleg a weboldalakon olyan rémhírek terjedtek, amelyek szerint a fővárosban katonai puccs előjeleit tapasztalni, “katonai járművek érkeztek Pekingbe, valami zavaros történik a fővárosban”. A Kínai Kommunista Párt központi lapja, a People's Daily szombati írásában ugyan nem konkretizálta a rémhíreket, ám leszögezte: csak a stabilitás fenntartásával folytatható a haladás, ezért nem szabad engedni, hogy „ténynek beállított álhírekkel” megzavarják az embereket.
A Pekingben dolgozó külföldi tudósítók nem tapasztalták jelét a puccskísérlet megalapozottságának, ám azért a világsajtó napok óta találgat. A feltételezések szerint Po Hszi-laj (Bo Xilai), a 30 milliós Csungking (Chongqing) párttitkára leváltása ideológiai törésvonalat hozott felszínre a legfelső kínai pártvezetésben, amely az októberi kongresszuson generációváltásra készül.
Egyes kínai nyelvű, de nem Kínában működtetett weboldalak szerint – mint az Asian Times Online – a maoista nosztalgiára, az egyenlősdire rájátszó Po melett kiállt Zsu Jong-kang (Zhou Yongkang), aki a pártbüro kilenctagú állandó bizottságának egyik tagjaként felügyeli a rendőrséget, s vele hozták kapcsolatba a feltételezett puccsot is. Arról egyelőre nincs hír, hogy Pót kizárták volna a politikai bizottságból, ami erősíti a spekulációkat a pártvezetésen belüli esetleges vitákról.
A Po-ügy kiváltó oka az volt, hogy miután Csungkingban 2007 óta kemény kampány zajlott a korrupció, az alvilággal összefonódott vállalkozók, hivatalnokok ellen, a közelmúltban leváltott helyi rendőrfőnök a csengdui (Chengdu) amerikai konzulátusra menekült, majd jó tíz óra elteltével feladta magát a kínai biztonságiaknak. A Wall Street Journal közölte elsőként azt az értesülést, hogy a volt rendőrfőnök félt Pótól, mert megkérdőjelezte egy brit állampolgár, Neil Heywood novemberi, egy csungkingi szállodában bekövetkezett halálának körülményeit.
A túlzott alkoholfogyasztás helyett a rendőrfőnök inkább mérgezésre gyanakodott, s ezt a gyanúját megosztotta a párttitkárral, akinek családja, így oxfordi tanulmányai idején fia, majd később felesége is állítólag szoros kapcsolatban állt a brit üzletemberrel.
London egy hete kérte aztán hivatalosan Pekinget a novemberi haláleset kivizsgálására. A brit Guardian a napokban egy furcsa gellert adott az ügynek azzal, hogy közölte, Heywood alkalmanként tanácsokat adott a volt MI6-eseket alkalmazó Hakluyt & Co. cégnek, amely üzleti információkkal kereskedik.