Albániában lecserélhetik a jobboldalt

Eddig egy halottja van a vasárnapi albán parlamenti választásnak. Egyelőre úgy tűnik, az Edi Rama vezette balközép koalíció nyerésre áll.

Eddig egy halottja van a vasárnapi albán parlamenti választásnak. Az északi Lac városában kitört lövöldözésben egy szocialista pártaktivistát lőttek le. Két másik férfi, köztük a kormányzó jobbközép Demokrata párt képviselőjelöltje, megsérült.

Az előző parlamenti választásnak négy halottja volt Albániában. Akkor újra a jobbközépet hozták ki győztesnek és Sali Berisha ismét elfoglalhatta a kormányfői posztot. A rivális szocialisták azonban végig vitatták az eredményt és többnyire bojkottálták a parlamenti munkát. Most azonban úgy látszik, az Edi Rama vezette balközép koalíció nyerésre áll. A szavazatok húsz százalékának összeszámlálása után úgy látszik, hogy a 140 tagú tiranai parlamentben a szocialisták vezette koalíciónak 84, a jobbközépnek pedig 54 helye lesz. A végeredményt keddre ígérték, de figyelembe kell venni, hogy az országos választási bizottságnak nincs ellenzéki tagja.

Albánia 2009 óta tagja a NATO-nak, a minap fogadtak el három törvényt, hogy közelebb hozzák a balkáni államot az EU tagjelölti státuszhoz. A megfigyelők kiemelik, hogy a két versengő tábor politikai programja kevéssé különbözik. A bal- és a jobboldal is európai nyitást, piacgazdaságot, emberi jogokat, liberális demokráciát hirdet, illetve ígér. Ezzel együtt a politikai viszonyok meglehetősen hevesek, gyakori az erőszak.

Az ország miniszterelnöke Sali Berisha, Enver Hoxha kommunista diktátor kardiológusa volt, aki az állampárt bukásakor ismerte fel magában az ellenálló demokratát és alapított pártot. Elsősorban az ország tradicionálisabb északi részében erős a befolyása, míg a baloldal Dél-Albániában erősebb, ahonnan Hoxha is származott. A rendszerváltás óta Albánia nyitott a világra, ám most is Európa legszegényebb állama, ahol a formális demokratikus intézmények mellett élnek a törzsi-nemzetségi hagyományok. 1990 óta legalább hatezer ember halt meg a vérbosszú miatt, s családok ezrei menekülnek el lakóhelyükről a bosszúfenyegetés miatt. A klánviszonyok uralják a politika mellett a gazdaságot is, és magyarázzák a szervezett bűnözés erős pozícióját ebben az államban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.