Alakulóban az alku Ukrajnában
Közel öt órán át tartott és késő este ért véget az egyeztetés, amelynek eredményét csütörtök estig nem közölték. Tyahnyibok csak annyit mondott, hogy arról előbb a kijevi főtéren várakozó tüntetőkkel kell konzultálniuk, Jacenyuk pedig közölte: a vérontás megakadályozása volt a céljuk és erre „nagyon jó esély” van.
Az érdemi párbeszéd és az alku lehetőségét több jel is előrevetítette. Janukovics kezdeményezésére Volodimir Ribak házelnök a jövő keddre összehívta a szabadságon lévő parlamentet, kora este pedig az Interfax-Ukraina hírügynökség közétette az államfő üzenetét, amelyben felszólította a kelet és nyugat politikusait, hogy hagyják abba az Ukrajnáért vívott harcukat, és azt hangoztatta: amíg ő az elnök, senki sem oszthatja meg az országot.
A tárgyalási kilátásoknak köszönhetően „feszült nyugalomban” telt a nap Kijevben. Klicsko megállapodott a rendfenntartó erőkkel és a velük szembenálló tüntetőkkel, hogy estig nem kezdeményeznek akciókat egymás ellen. Az ígéretet be is tartották, igaz, a tiltakozók tovább erősítették barikádjaikat, és valószínűleg legalább addig meg is tartják azokat, amíg számukra elfogadható megegyezés nem születik, és meg nem kezdődik annak valóra váltása.
Ugyanakkor átterjedtek a demonstrációk vidéki városokra is. Az UNIAN hírügynökség beszámolója szerint a nyugat-ukrajnai Lvovban például több ezer ember vonult a megyei közigazgatási hivatalhoz, többen behatoltak az épületbe, mire a régió kormányzója, Oleh Szalo – a hivatalos közlés szerint a tiltakozók nyomására – bejelentette a lemondását.
Hasonló akció volt az ugyancsak a nyugati országrészben lévő Rovnóban és Ternopolban is. Poltavában a rendőrkapitánynak sikerült lecsillapítania a tüntetőket, Vinnyicában a tiltakozók elzárták a főutcát, Ungváron pedig a belügyminisztérium kárpátaljai kirendeltségénél demonstráltak, azt követelték, hogy a belügyi erők és a rohamrendőrség helyi egységeit ne vezényeljék Kijevbe.
Valószínűleg ezeknek a megmozdulásoknak is köszönhetőek Janukovics és az ellenzék ígéretesnek látszó tárgyalásai. No meg annak, hogy a csütörtöki nap a korábbinál is erőteljesebb volt az diplomáciai offenzíva az érdemi párbeszéd megkezdéséért, az erőszak megfékezéséért.
Angela Merkel német kancellár nyomatékosan felszólította Janukovicsot, hogy folytasson komoly és eredményes párbeszédet az ellenzékkel, Joe Biden amerikai alelnök pedig arra figyelmeztette, hogy ha nem sikerül leállítani a vérontást, annak következményei lehetnek az amerikai-ukrán kapcsolatokra nézve. A két politikus telefonon beszélt Janukoviccsal, csakúgy, mint az Európai Bizottság elnöke. José Manuel Barroso felajánlotta az EU segítségét a párbeszédhez, hiszen Stefan Füle bővítési biztos pénteken Kijevbe utazik, és elképzelhető, hogy a jövő héten Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő is odalátogat. Felvetette az uniós közvetítés lehetőségét az Európai Parlament elnöke is. Martin Schulz azt is kifejtette, hogy szerinte Janukovicsnak fel kellene oszlatnia a parlamentet, és soron kívüli választásokat kellene kiírnia. A Davosban tartózkodó ukrán kormányfő, Mikola Azarov viszont azt mondta, hogy Ukrajnában „államcsínykísérlet” zajlik, és a zavargások irreálissá teszik az előrehozott elnökválasztás lehetőségét.