Amerika leszerelte az oroszokat
A két fél kötelezettséget vállalt, hogy hét éven belül 1550-re csökkenti a nukleáris robbanófejek, 800-ra a telepített vagy tárolt hordozóeszközök (ide tartoznak szárazföldi interkontinentális rakéták, tengeralattjárók fedélzetén lévő rakéták és a bombázógépek) 700-ra pedig a telepítettek számát. Megállapodtak az ellenőrző mechanizmusokról, amelyek az információcseréről és adatközlésről is rendelkeznek, egyúttal pedig lehetővé teszik a helyszíni vizsgálódásokat.
A közös nemzetközi sajtótájékoztatón az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy az új szerződés a kölcsönös bizalomerősítés történelmi állomása, amely az atomfegyver-mentes világ vízióját is erősíti. - Ezt a célt talán az életem végéig sem érjük el, ám mindannyiunk kötelessége munkálkodni a biztonságosabb és békésebb világ megteremtése érdekében - közölte Obama. Hozzátette: egyezségük jó alapot teremt, a jövő heti washingtoni leszerelési csúcstalálkozóhoz.
Orosz partnere szerint a dokumentum hosszas tárgyalásokat követően és kölcsönös kompromisszumok révén született meg, amelyek eredményeként mindkét fél és az emberiség egyaránt győztes lehet. A szerződés bevezetőjét idézve kifejtette, hogy a megállapodás az aláíráshoz képest változatlan körülmények között érvényes. - Vagyis visszaléphetünk, ha a tervezett rakétavádelmi rendszer vagy más okok miatt lényeges változás áll be a két ország stratégiai egyensúlyában. Ugyanakkor ezt a részt is rugalmasan kezeljük - közölte Medvegyev. Mire Obama azt válaszolta neki, hogy a tervezett rakétapajzsról tárgyalni kívánnak orosz partnereikkel is. Erre kollégája leszögezte, hogy Oroszország kész részt venni a rakétavédelem globális rendszerének kiépítésében.
A továbbiakban Barack Obama közös és keményebb szankciókat szorgalmazott Irán ellen. Orosz partnere sajnálkozott, hogy Teherán nem hajlandó elfogadni a nagyhatalmak kompromisszumos ajánlatait, s ezért nem zárta ki, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa kénytelen lesz határozottabb magatartást tanúsítani.
Mindkét államfő hosszasan beszélt a terrorizmus, ezen belül az atomterrorizmus elleni közös küzdelem fontosságáról. Bejelentették azt is, hogy Hillary Clinton amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter eredményes tárgyalást folytatott a kétoldalú gazdasági, kereskedelmi és biztonsági együttműködés gyarapításáról.
A cseh politológusok gyorsértékelése szerint a sajtótájékoztatón elhangzottak alapján az amerikai elnöknek sikerült rávennie orosz partnerét az Irán elleni határozottabb közös fellépésre.
Dmitrij Medvegyev csütörtök délután hazautazik, míg Barack Obama csak pénteken hagyja el a cseh fővárost. Csütörtök este a prágai amerikai nagykövet rezidenciáján munkavacsorán találkozik a visegrádi négyek, a balti országok, valamint több balkáni állam elnökeivel, illetve kormányfőivel. Hazánkat ezen az eszmecserén Bajnai Gordon miniszterelnök képviseli.