Négy magyar lehet az új román kormányban
A kormányalakítással megbízott Emil Boc vasárnap délután ismertette az új bukaresti kormány programját és személyi összetételét. A hét végén véglegesített és aláírt kormányzati politikai megállapodás arra kötelezi a koalícióra lépő Demokrata-Liberális Pártot (D-LP) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ), hogy mielőbb fogadják el a kulturális autonómiát is tartalmazó kisebbségi törvényt.
Markó Béla, aki az új kormány miniszterelnök-helyettese, közölte: szombaton találkozott Emil Boc kijelölt miniszterelnökkel és az eljövendő miniszterekkel, s kidolgozták a koalíció működési szabályzatát, amelyet várhatóan hétfőn írnak majd alá. A kormányprogramot vasárnap véglegesítették, és azt, a kabinet listájával együtt, át is küldték a parlamentnek.
– A kormány politikai protokollumát mielőbb nyilvánosságra kívánjuk hozni. Ebben szerepelnek azok a törvénytervezetek, amelyekkel egyetértünk, és amelyeket minél gyorsabban szeretnénk elfogadtatni. Ezek a decentralizációra, a reformokra, a mezőgazdaságra, az infrastruktúra-fejlesztésre, a kisebbségi jogok bővítésére vonatkoznak. Ez tartalmazza a kisebbségi törvényt is, amelynek mielőbb elfogadásáért erőfeszítéseket teszünk – mondta Markó.
Az RMDSZ elnöke elmondta: a koalíció működési szabályzata értelmében a döntéseket a koalíció héttagú tanácsa hozza majd, sürgős esetekben pedig a két elnök, azaz Emil Boc és Markó Béla határoz. Markó Béla szombaton Traian Basescuval is találkozott. Az államfő azt sürgette, hogy még karácsony előtt alakuljon meg az új kabinet, s ezt a koalíciós partnerek is lehetségesnek vélik.
Emil Boc kijelölt kormányfő vasárnap átküldte a parlamentnek a kabinet listáját és a kormányprogramot. Az új román kormányban négy magyar kapott helyet: Markó Béla (58 éves) – tárca nélküli miniszterelnök-helyettes; Borbély László (55 éves) – környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszter; Kelemen Hunor (42 éves) – művelődési miniszter; Cseke Attila (36 éves) – egészségügyi miniszter.
A javasolt kormányban öt politikailag független személy is helyet kapott, ilyen minőségében Catalin Predoiu továbbra is az igazságügyi tárcát vezetheti. Theodor Baconschi párizsi nagykövetet a külügyi szaktárca, Daniel Funeriut az oktatási, Mihail Dumitrut a mezőgazdasági, Sebastian Vladescut pedig a pénzügyminisztérium élére javasolják – ők szintén nem pártokhoz kötődő személyek.
A kormány fő erejét képező Demokrata Liberális Párt (PD-L) részéről Vasile Blaga a közigazgatási és belügyminiszteri, Adriean Videanu a gazdasági és kereskedelmi, Radu Berceanu a közlekedési, Gabriel Sandu a távközlési, Mihai Seitan a munkaügyi, Elena Udrea a regionális fejlesztési és idegenforgalmi miniszteri tisztséget töltheti be. Többségük a korábbi Boc-kormánynak is tagja volt, amely október közepén bukott meg a parlamentben.
A miniszterelnök-jelölt elmondta, hogy az általa javasolt kormányt támogatja a független képviselők és szenátorok frakciója, amely Gabriel Oprea révén megkapta a védelmi miniszteri tisztséget. A kabinetet támogatja még a nem magyar nemzeti kisebbségek képviselőit tömörítő frakció is.