Akik kikosaraztak egy királynőt

Megkapni a brit birodalom érdemrendjét, netán egy lovaggá ütés sok angol alattvalónak karrierje csúcsát jelenti. Az utóbbi években mégis egyre többen vannak, akik visszautasítják a Buckingham-palota kitüntetését.

Hiába, hogy Nagy-Britanniában sok közéleti személyiség számára a karrier abszolút csúcspontjának számít, ha valamilyen kitüntetésben részesül a brit uralkodóház részéről, egy lista tanúsága szerint nem egy olyan kiváló művész akad, aki a főúri sznobéria elutasítása miatt vagy merő érdektelenségből elutasítja egy-egy érdemrend átvételét – írja a Reuters.

A 250 renitens nevét tartalmazó dokumentumot az információáramlás szabadságára hivatkozó szervezetek követelése nyomán szerdán hozta  nyilvánosságra a brit kormány. Tanúsága szerint több mint fél évszázados uralkodása alatt II. Erzsébet királynő nem kisebb íróktól kapott már kosarat, mint Aldous Huxley, Graham Greene vagy Roald Dahl, és bár Greene – a Havannai emberünk és A csendes amerikai szerzője – az első visszautasítás után három évvel, 1959-ben már elfogadta a megtiszteltetést, több íróhoz hasonlóan a festő Lucien Freudnak többszöri ajánlat után sem kellett a Brit Birodalom tiszti érdemrendje.

Lovagparancsnoki (KBE) címmel egyébként Alfred Hitchcockot is meglepték, ám a Pszicho rendezője ezt először szintén visszakézből elutasította 1962-ben, hogy kevéssel a halála előtt, 1980-ban aztán mégis átvegye. Ugyanehhez a stratégiához folyamodott a költő Philip Larkin is, aki 1968-ban nem fogadta el a Brit Birodalom Tisztje (OBE) címet, ám néhány évvel később, amikor a nagyobb elismerést jelentő parancsnokká akarták ütni, könnyedén kötélnek állt.

A Brit Birodalom Érdemrendje kitüntetést a maga öt fokozatával V. György király hozta létre 1917-ben, elismerésül azoknak a civileknek, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a közélet vagy a művészet területén. Azok, akiket saját ténykedésük vagy a monarchia intézménye már nem hat meg túlságosan, általában arra hivatkoznak, hogy a gyarmati múlt, vagy a főúri sznob elleni tiltakozás miatt nem veszik át az érdemrendet. Minden évben több ezer kitüntetést adnak át egy nem létező birodalom nevében. Csak arra jó az egész, hogy nevetség tárgyai legyünk – mondta egyszer az érdemrendről és az azt kísérő felhajtásról J. G. Ballard angol sci-fi író, A Nap birodalma szerzője.

II. Erzsébet az ezüstérmes. Az angol királynőt 1952-ben koronázták meg, 59 éve ül trónján a Nemzetközösség fejeként, az anglikán egyház vezetőjeként. A kép a brit parlament legutóbbi megnyitóján, 2010 májusában készült
Britain's Queen Elizabeth leaves Buckingham Palace in a horse drawn carriage to attend the State Opening of Parliament, London May 25, 2010. Political reforms, including a switch to fixed-term parliaments and cutting the number of members of parliament, are likely to form part of the coalition's first legislative program due to be announced by the Queen at the state opening of parliament on Tuesday. REUTERS/Suzanne Plunkett (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT POLITICS ROYALS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.