Aki olvas, előbb szabadul
A megoldás pedig igen egyszerű: ha valaki rendszeresen olvas könyveket és olvasmányairól írásban is beszámol, annak lerövidítik a büntetését.
A programot egyelőre négy fegyintézetben vezetik be, egy könyvért négy napot nyernek a foglyok. A felső határt is meghúzták: évente maximum tizenkét könyvért járhat jutalom, összesen 48 nap. Szóval túlzásokba azért nem eshetnek az elítéltek sem. A négy fegyintézet egyébként a legszigorúbbak közé tartozik, itt őrzik a legnotóriusabb rabokat. A gyakorlatban úgy működne a dolog, hogy a rabok négy hetet kapnak egy-egy könyv elolvasására, választhatnak szépirodalmat, klasszikus műveket, filozófiát vagy épp tudományos értekezéseket is. Ha elolvasták a kiválasztott művet, akkor nem akárhogy, hanem olvasható kézírással, és lehetőleg nyelvtani és helyesírási hibák nélkül kell erről beszámolniuk. Egyfajta olvasónaplót vezetnek majd.
De a könnyítés nem jár automatikusan mindenkinek. A kormány külön testületet hoz létre, amely eldöntheti, hogy mely rabok vehetnek részt a programban. André Kehdi Sao Paoló-i ügyvéd szerint nemcsak a szabadságvesztés lerövidítése a cél: a program eredményeképp egy-egy elítélt akár felvilágosultabb, műveltebb, jobb emberként is hagyja majd el a börtönt.
Brazíliában 500 börtön működik, az Amnesty International szerint nem ritka a kínzás és az embertelen bánásmód sem. Sok a börtönlázadás, és arra is van példa, hogy bűnszerveztek tartják ellenőrzésük alatt a börtönöket. Áprilisban az egyik börtönben 130 látogatót és három börtönőrt ejtettek túszul az elítéltek, akik a fogvatartás körülményei ellen tiltakoztak. A börtön ugyan 2000 rabra volt tervezve, de épp kétszer ennyien voltak összezsúfolva. A mostani program talán az első lépés lehet a hírhedt brazil börtönviszonyok javítása felé is, reménykednek sokan.