Aki keveset keres, rövidebb ideig él?
A szegények nemcsak rosszabbul, hanem rövidebb ideig is élnek – állítja a német Baloldali Párt. Épp ezért értelmetlen a kormány javaslata a nyugdíjkorhatár emeléséről. Az alacsony keresetűek várható élettartama az utóbbi tíz évben ugyanis nemhogy nőtt, hanem egyenesen csökkent Németországban. Tíz évvel ezelőtt az átlagjövedelem háromnegyedénél kevesebbet keresők 77,5 évig éltek – ma már csak 76 évre számíthatnak, a legszegényebbek pedig még ennél is kevesebbre. Kelet-Németországban még ennél is drámaibb a helyzet. Ott 77 évről 74-re csökkent a várható élettartam. A jól kereső férfiak viszont ott is csaknem 80 évig élnek – írja a berlini Der Tagesspiegel.
A Baloldal nyugdíjszakértője szerint hamis az a kormányzati érvelés, miszerint a németek egyre hosszabb ideig élnek, így logikus, hogy később menjenek nyugdíjba. Ez csupán a jó keresetűekre igaz – állítja Matthias Birkwald. A párt ezért a nyugdíjkorhatár emelésének visszavonását követeli.
A munkaügyi minisztérium szóvivője visszautasította a baloldaliak kifogásait, szerinte nincs megbízható statisztikai adat arról, hogy a hosszabb élettartam a fizetéstől függene. A szakértők szerint a kapcsolat inkább közvetett: az alacsonyabb élettartam az egészségtelen életmód és a rosszabb orvosi ellátás következménye. De ez már nem független az illető keresetétől vagy társadalmi státuszától.