Akcióban a Szervál

Nemcsak a francia hadsereg, de a bő fél éve hivatalban lévő Francois Hollande államfő is vizsgázik Maliban a pénteken kezdődött katonai akcióval. A beavatkozó Franciaországgal együtt a Nyugat attól tart, az iszlám szélsőségesek egész Nyugat-Afrikában megvetik a lábukat

– Folyamatosan csapásmérések zajlanak, jelenleg is, ahogy mára virradóra éjszaka is és holnap is – mondta vasárnap Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter. A párizsi értékelés szerint az afrikai vadmacskáról, a szerválról elnevezett akció célja, hogy bombázásokkal feltartóztassa az iszlamista szélsőségeseket a főváros, Bamako elfoglalásától. A Rafale vadászgépek mellett harci helikoptereket is bevetnek. Több tucat civil, illetve tizenegy mali és egy francia pilóta veszítette életét a harcokban. Vasárnap Párizs újabb nyolcvan fővel erősítette meg csapatait, 550-re növelve katonái számát. Hollande hangsúlyozta, hogy a francia beavatkozást egyrészt a mali elnök, a pénteken rendkívüli állapotot hirdetett Diouncounda Traoré kérésére indították meg. Másrészt az csak annak megy elébe, hogy a nyugat-afrikai országokat tömörítő CEDEAO – ENSZ-felhatalmazás alapján – átvegye az iszlamisták feltartóztatásának feladatát. A hétvégén erről a soros elnökségét adó Elefántcsontparton tanácskozó CEDEAO mintegy 3300 katonát küldhet, nigériaiak vezetésével. A soros elnökség érdekessége, hogy Alassane Ouattara elefántcsontparti elnök épp Párizs segítségével jutott 2011-ben hatalomra.

Az al-Kaida terrorszervezethez is köthető iszlamista szélsőségesek Mali északi országrészének tekintélyes hányadát már ellenőrzésük alatt tartják. Bevezették az iszlám törvénykezést, rettegésben tartva a lakosságot. Uralmukat Timbuktu elpusztított műemlékei is megsínylették. Mali saját hadserege legendásan gyenge. Most a britek is logisztikával támogatják a francia erőfeszítéseket, az USA pedig hírszerzési segítségnyújtást fontolgat.

A Nyugat attól tart, hogy a szélsőségesek egész Nyugat-Afrikában megvethetik lábukat, kapcsolódva észak-afrikai társaikhoz is. Márpedig ebben a térség egykori vezető gyarmatosító hatalmának, a franciáknak forog a legtöbb kockán. – Meg kell állítanunk a lázadók offenzíváját, máskülönben egész Mali a kezükre kerül, veszélyt jelentve Afrikára, sőt Európára – jelentette ki Laurent Fabius francia külügyminiszter. Nyolc francia állampolgárt előzőleg már túszul ejtettek a Szaharában, s Párizs beavatkozásával az ő sorsukat illetően is különösen naggyá vált a tét. Bamakóban a francia katonák mintegy hatezer, az országban élő honfitársukat is védelmezik. Összesen mintegy 30 ezer francia él a térségben.

Hollande lépésével a francia politikai élet meghatározó személyiségei nagy vonalakban egyetértettek. Támogatásáról biztosították a francia beavatkozást a jobbközép ellenzék vezetői, és – fenntartásokkal – a szélsőjobb vezére, Marine Le Pen is. A radikális baloldal legutóbbi államfőjelöltje, Jean-Luc Mélenchon viszont „vitathatónak” nevezte azt. „A mali fenyegetettség jelenlegi fázisában kétségtelen, hogy nincs alternatíva” – helyeselte az intervenciót a Le Monde vasárnapi jegyzete.

Algériai iszlám szélsőségesek még a kilencvenes években nyolc főt öltek meg a párizsi metróban egy támadáshullámban. Most az Ansar Dine, az egyik mali lázadócsoport fenyegetőzött súlyos következményekkel az intervenció miatt, a francia túszokra is hivatkozva. – A beavatkozás kényes kérdés, de nem azért, mert Franciaország a volt gyarmattartó, hanem a most őt érő terrorfenyegetések miatt. A franciákat más alkalmakkor, így Elefántcsontparton vagy Csádban is felkérték korábban beavatkozásra. Az egykori gyarmatosítók közül Párizs állomásoztat a legtöbb katonát Afrikában; most is Csádból vezényelték át a katonákat – mondta lapunknak Búr Gábor Afrika-szakértő, az ELTE docense.

Jean-Marc Ayrault francia miniszterelnök bejelentette, hogy megemelték a Vigipirate polgári védelmi rendszer készültségi fokát. Elemzésében a Reuters rámutat a közelmúlt példái alapján, hogy az új francia vezetés nem követi már a korábbi „Francafrique”-politikát, vagyis a gyarmatosítást követő gyakorlatot, amellyel Párizs akár diktátorok támogatása árán is fenntartotta a posztgyarmati országok stabilitását, védve ezzel saját gazdasági érdekeit. Így legutóbb Francois Bozizé közép-afrikai elnököt szoríthatták rá az ottani lázadók egy hatalommegosztási egyezségre.

Francia Mirage 2000D vadászgépek Csádban egy, a hadsereg által kiadott felvételen
Three French Mirage 2000D fighter planes fly over N'Djamena, Chad, in this photo released by the French Army Communications Audiovisual office (ECPAD) on January 12, 2013. French forces carried out a second day of air strikes against Islamist rebels in Mali on Saturday and sent troops to protect the capital Bamako in an operation involving several hundred soldiers, Defence Minister Jean-Yves Le Drian said. REUTERS/ECPAD/Adj. Nicolas Richard/Handout (CHAD - Tags: POLITICS MILITARY) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.