Agyonlőttek Ingusföld építésügyi miniszterét
Az észak-kaukázusi köztársaságban az elmúlt évben megsokasodtak a rendőrök és helyi tisztviselők elleni merényletek: a nyár elején az ingus legfelsőbb bíróság helyettes vezetőjét lőtték le ismeretlenek, június végén pedig a legkisebb, félmillió lakosú oroszországi köztársaság elnökének konvoja közelében robbantott bombát egy öngyilkos merénylő. A tavaly posztjára kinevezett Junusz-Bek Jevkurov súlyos sérülésekkel túlélte a támadást. Hétfői bejelentése szerint a következő hetekben visszatér Ingusföldre.
A háromezer négyzetkilométeres köztársaság helyzete fokozatosan vált ingatagabbá, mint a szomszédos - és etnikailag is közelálló - Csecsenföldön. Jevkurov épp az egyre szaporodó támadások miatt került Ingusföld élére, miután elődje, a lakosság körében egyre népszerűtlenebb Murat Zjazikov nem tudott gátat szabni a merényleteknek, fokozatosan elvesztve ezzel Moszkva támogatását. (Ráadásul a nyolc éven át elnöklő Zjazikov neve egy gyanús halálesettel is kapcsolatba került: egy vele való szóváltás után rendőrök vitték el az Ingushetia.org ellenzéki hírportál vezetőjét, Magomed Jevlojevet, aki a rendőrautóban - hivatalosan az általa kiprovokált dulakodásban véletlenül elsült pisztolytól - életét vesztette.)
A szerdai merényletet, ahogy a korábbiakat is, szeparatista provokációnak minősíti a vezetés, amelynek célja szélesebb körű konfliktus kirobbantása az Észak-Kaukázusban. Erre utal, hogy a támadók jól láthatóan észak-oszétiai rendszámmal ellátott autóval menekültek el. A pravoszlávok lakta Észak-Oszétiával a muzulmán többségű Ingusföldnek területi vitája van, miután 1992-ben egy rövid, de véres konfliktusban Észak-Oszétia - az orosz szövetségi erők támogatásával - ellenőrzése alá vonta a Prigorodnij körzetet, ahonnan több tízezer ingus menekült el.
A Csecsenföld élén álló Ramzan Kadirov korábban többször felajánlotta, hogy csapataival rendet teremtene Ingusföldön, és javasolta a két terület egyesítését is, amit azonban az ingus vezetés elutasított. A Moszkvától - a központ fennhatóságának elismerése fejében - lényegében szabad kezet kapott 33 éves Kadirov saját területén is határozottan tör kizárólagos szerepre: jogvédők szerint számos csecsen haláleset is ezzel áll kapcsolatban, a befolyásos Jamadajev-klán vezetőinek, a parlamenti képviselő Ruszlan moszkvai és fivére, az egykori alezredes Szulim dubai meggyilkolásától egészen a Memorial jogvédő szervezet csecsenföldi irodájának vezetője, Natalija Esztyemirova júliusi és a "Mentsük meg a nemzedéket" ifjúsági jótékonysági szervezetet vezető Zarima Szadulajeva, valamint férje, Alik Dzsabrailov hét elejei haláláig.