Afrikának hirdeti a demokráciát Clinton
Hét országot érintő afrikai körútjának első állomásán, Dakarban Clinton emellett azt üzente a kontinens vezetőinek, hogy a "megbízható és felelősségteljes nagyhatalmakkal" kell kapcsolatokat keresniük, ha biztosítani akarják állampolgáraik életszínvonalának javítását és a kontinens békéjét veszélyeztető szélsőségek letörését.
A dakari egyetemen tartott előadásában Clinton dicsérte a vendéglátó Szenegál demokratikus politikai rendszerét, ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a szenegáli példa korántsem általános a régióban. Rámutatott, hogy Maliban és Bissau-Guineában a közelmúltbeli puccsokat követően jelentősen romlott a gazdasági helyzet.
– Továbbra is túl sok olyan hely van a régióban és a kontinensen, ahol a demokrácia veszélyben van, ahol az emberi jogokat megsértik, és ahol a jogállamiságot aláássák. Túl sok afrikai él autokrata vezetők (hatalma) alatt, akik többet törődnek a hatalom megtartásával, mint állampolgáraik jólétével. Az erőszakos szélsőségesek, az államhatárokon áthatoló bűnözés és a féktelen korrupció mind veszélyeztetik a demokráciát – mondta Clinton.
Amerikai tisztviselők szerint a körút nem titkolt célja, hogy az Egyesült Államok meggyőzze az afrikai vezetőket arról, hogy a szabad piaci viszonyok és a demokrácia a legjobb út a kontinens számára.
A hivatali ideje utolsó külföldi körútján tartózkodó külügyminiszter kifejtette: az Egyesült Államok "fenntartható partnerséget kínál" Afrikának, olyat, amely "értéket ad, nem pedig elvesz". Véget kell vetni annak, hogy "külföldiek idejönnek és saját maguk számára aknázzák ki Afrika vagyonát, semmit, vagy csak nagyon keveset hagyva hátra" –jelentette ki Clinton, emlékeztetve arra, hogy Barack Obama amerikai elnök 2009-es beszédében "partnerséget, nem védnökséget" ígért a kontinensnek.
Habár nem nevezte nevén, megfigyelők szerint a külügyminiszter kijelentései a kontinensen egyre nagyobb befolyásra szert tevő Kína ellen irányultak. Tisztviselők elmondása szerint Clinton azt reméli az úttól, hogy az Egyesült Államok partnerségét Kína alternatívájaként tudja majd bemutatni a kontinens vezetőinek.
Kína az utóbbi években egyre hangsúlyosabban van jelen Afrikában, nyugati elemzők szerint elsősorban a kontinens gazdag olaj- és nyersanyagkincseinek felvásárlása és kitermelése okán, amelyek elengedhetetlenek az ázsiai ország gazdasági fejlődéséhez. A múlt hónapban Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök 20 milliárd dolláros hitelkeretet ajánlott fel a kontinens számára a következő három évre.