Afrikai Unió: ne állítsák az államfőket az ICC elé!
Az Afrikai Unió (AU) külügyminiszterei megegyeztek abban az elvi álláspontban pénteki tanácskozásukon, hogy hivatalban lévő államfők ellen ne indítson pert a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC).
Erről Tedros Adhanom etióp miniszter számolt be addisz-abebai tanácskozásuk végeztével. A külügyminiszterek a tanácskozáson előkészítették az AU szombati csúcstalálkozóját, amelyet Kenya kérésére hívtak össze, és amelyen az államfők döntenek a külügyminiszterek ajánlásairól.
Álláspontjukból következően a miniszterek arra szólítanák fel az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy az ICC halassza el Uhuru Kenyatta kenyai elnök és a helyettese, William Ruto elleni pert, illetve azt a pert is, amely Omar Haszan el-Besir szudáni elnök ellen folyik.
Az ICC emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolja Kenyattát a 2007-es választások utáni erőszakhullámmal összefüggésben, és novemberben akarja elkezdeni a pert. Hasonló vádak alapján szeptemberben kezdődött meg a Ruto alelnök elleni per is. Míg a kenyai államférfiak együttműködtek eddig a bírósággal, Besir nem, ellene elfogatóparancs van érvényben.
A külügyminiszterek megvitatták annak lehetőségét, hogy az a 34 AU-tagállam, amely részese a Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó római statútumnak, kilépjen-e abból. A földrész államai azt kifogásolják, hogy a hágai székhelyű ICC eddig kizárólag afrikai illetőségű személyek ellen emelt vádat, és az egyetlen vádlott, akit elítéltek, szintén afrikai volt.
Végül a miniszterek nem kezdeményezték a tömeges kilépést az ICC joghatósága alól, mert ezt csak kevesen támogatták.