Afganisztán az USA kiemelt szövetségese

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter bejelentésével Hamid Karzai országa Izrael, Ausztrália és Egyiptom mellé emelkedik, megnyitva az utat a védelmi együttműködés és a fegyverkereskedelem előtt.

Az Egyesült Államok a NATO-n kívüli kiemelt szövetségesnek nyilvánította szombaton Afganisztánt, ezzel egyszerűbb lesz szoros védelmi együttműködést fenntartania a közép-keleti országgal az amerikai erők 2014-es kivonulása után, egyúttal ez politikai támogatás is a hosszú távú stabilitásához.

Az erről szóló bejelentést Hillary Clinton külügyminiszter tette a kabuli amerikai nagykövetségen, miután váratlanul Afganisztánba érkezett.

Ez a státus akadálymentes védelmi együttműködés, Afganisztán számára az amerikai felszerelésekből gyors vásárlási lehetőséget, az Egyesült Államokból Afganisztánba egyszerűsített exportellenőrzési szabályokat jelent. Az afgán hadsereg, amelyen nagyon rá van utalva Amerika és más országok segítségére, már eddig is élvezte ezeknek az előnyöknek némelyikét. Afganisztán a 15. ilyen státusú ország. Utoljára 2004-ben Pakisztán kapta meg ezt.

„Ezennel hivtalosan bejelentem Hamid Karzai elnökkel együtt, hogy Barack Obama elnök az Egyesült Államok NATO-n kívüli kiemelt szövetségesének nyilvánította Afganisztánt" - mondta Clinton. A külügyminiszter Kabulból Tokióba utazik az Afganisztán javára megrendezendő adományozói konferenciára.

A kiemelt szövetségesnek nyilvánítás része a két ország stratégiai partnerségi megállapodásának, amelyet Obama és Karzai írt alá május elején. Július 4-én az Egyesült Államok kabuli nagykövete, Ryan Crocker és az afgán külügyminiszter bejelentette, hogy mindkét ország befejezte a megállapodás hazai ratifikálását, így az hatályba lépett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.