Amerikai katona rendezett vérfürdőt egy afgán faluban
Kilenc gyermek és három nő is áldozatául estek annak az amerikai katonának, aki Kandahár tartományban elhagyva bázisát eddig ismeretlen okból két faluban több házba berontott és tizenhat ember életét kioltotta. A tettes – akinek nevét eddig nem hozták nyilvánosságra – a vérfürdő után visszatért a támaszpontra és feladta magát. Az ügyet az amerikai és az afgán hatóságok közösen igyekeznek felderíteni. A BBC értesülései szerint elképzelhető, hogy a törzsőrmester akciója mögött idegösszeomlás áll. Kandahár tartomány a tálib lázadók egyik hátországának tekinthető, amely az elmúlt években a radikális tálibok és a nemzetközi erők közötti kemény harcok színtere volt.
A tragédia tovább súlyosbítja a NATO-vezette afganisztáni nemzetközi erők (ISAF) és Kabul egyébként is válsággal teli viszonyát, amelyet februárban a bagrami bázison amerikai katonák által végrehajtott Korán-égetés is mérgezett. (A vallási könyvekben amerikai katonai illetékesek szerint a foglyok titkos információkat küldözgettek egymásnak.) A kitudódott könyvégetés zavargásokhoz, néhány nap alatt harminc ember, köztük hat amerikai katona halálához vezetett. A feszültségen nem enyhít az sem, hogy 2014-re minden külföldi katona elhagyja a közép-ázsiai országot és az ISAF a fennhatóságot fokozatosan átadja a helyi hatóságoknak. (Pénteken például megegyezés született az amerikai által felügyelt afganisztáni börtönök átadásának menetrendjéről.)
Az afgán védelmi minisztérium korábban arról számolt be, hogy a civilek elleni vasárnap hajnali ámokfutást NATO-katonák egy csoportja hajtotta végre, ám Washington közölte: abban kizárólag egy tiszthelyettes volt érintett. (Szemtanúk a Reutersnak is arról számoltak be, hogy több katona járt az éjszaka a területen.) A Fehér Ház részvétét fejezte ki a történtek miatt.
Hamid Karzai afgán elnök magyarázatot követelt a gyilkosságokra a NATO-tól – írta a Reuters. Karzai ugyanakkor közölte: továbbra is azon dolgoznak, hogy a következő hónapokban stratégiai együttműködési megállapodás szülessen az Egyesült Államokkal. – Nem tudni, mi vezethetett a kegyetlen tetthez, de az semmilyen kapcsolatban nem áll az ISAF egyetlen akciójával sem – igyekezett elejét venni a várható megtorló támadásoknak az ISAF helyettes vezetője, Adrian Bradshaw brit altábornagy A szövetséges erőket vezető John Allen, négycsillagos amerikai tábornok mielőbbi megbeszélést sürgetett Karzaival a helyzet tisztázására.