Adóemelés miatt bukhat a német kormány
Az adóemelésről Schäuble a Bild am Sonntag című vasárnap megjelenő hetilapban beszált. Szerinte az adóemelés nem kínzóeszköz, elvégre az állampolgárok akarják, hogy lefaragjuk az államadósságot. A miniszter egyúttal védelmébe vette a szociális állam vívmányait. Mint fogalmazott, az államot nem szabad agyonspórolni. A szociális kiadások lefaragása ugyanis túlnyomórészt a kevésbé tehetőseket érinti.
Schäuble meglátása szerint a keresztény-liberális koalíciónak most az a feladata, hogy visszafogja az állami kiadásokat. - Ha megszüntetünk bizonyos kedvezményeket az adózás területén, akkor erre egyesek azt mondhatják: ez adóemelést jelent - fogalmazott a szövetségi kormány pénzügyminisztere.
A konzervatív uniópártokkal (CDUCSU) koalícióra lépett liberális FDP máris felhorkant az adóemelés szó hallatán. Rainer Brüderle gazdasági miniszter, az FDP alelnöke sietett leszögezni, hogy pártja nem adja a nevét a polgárok terheinek növeléséhez. - Adóemelésre az FDP-vel egyetértésben nem fog sor kerülni" - jelentette ki a politikus a Hamburger Abendblattnak nyilatkozva.
A kisebbik német uniópárt elnöke megkérdőjelezte a szövetségi kormánykoalíció fennmaradását, amely az esetleges adóemelésen fog eldőlni - jelentette a ZDF televízió. Horst Seehofer CSU-elnök szerint a keresztény-liberális (CDU/CSU-FDP) koalíció válaszúthoz érkezett, jövője a következő hetekben fog eldőlni. A bajor politikus erről szombaton beszélt a Keresztényszociális Unió (CSU) evangélikus munkacsoportjának Nürnbergben rendezett tartományi értekezletén. Mint leszögezte, a CSU nem adja a nevét semmiféle adóemeléshez, legyen szó akár az áfa, akár a személyi jövedelemadó növeléséről. Az egyetlen kivételt a pénzpiaci tranzakciókra kivetendő adó képezi, amelyet a bajor uniópárt is támogatna. A CSU arról sem akar hallani, hogy a kormány fölemelje a társadalombiztosítási járulékokat.
Az ellenzéki szociáldemokrata párt és a szakszervezetek viszont arra figyelmeztettek, hogy a kormány nem hozhat takarékossági intézkedéseket a munkavállalók és a kisemberek rovására. - Senki se becsülje le a szakszervezetek eltökéltségét ebben a kérdésben. Készen állunk arra, hogy ezeket a konfliktusokat, amennyiben bekövetkeznek, bevigyük a gyárkapukon belülre - hangoztatta Michael Sommer, a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) elnöke a Super Illu hetilapban. A szociáldemokraták alsóházi frakcióvezetője is óva intett a "szociális rablógazdálkodástól". Mint Frank-Walter Steinmeier a Neue Osnabrücker Zeitungban leszögezte: Nem a kisemberek, a bolti eladónők meg az idősotthonban dolgozó ápolók felelősek a mostani válságért.
A tavaly ősszel hivatalba lépett CDU/CSU-FDP kormány egyik leghangosabb ígérete az adócsökkentés volt. Eleinte csupán annak időzítése és mértéke okozott feszültséget a koalíciós pártok között, ám a gazdasági válság hatására tavasszal világossá vált, hogy adócsökkentésre egyelőre nincs mód Németországban.