Ad Patriotokat a NATO Törökországnak
A NATO-tagállamok külügyminiszterei jóváhagyták kedden Brüsszelben, hogy a szövetség Patriot légvédelmi rakétaütegeket telepítsen Törökország szíriai határvidékére. A NATO ezzel akarja megakadályozni, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje esetleg török területeket támadjon. A külügyminiszterek döntése értelmében a Patriot-ütegeket és kiszolgáló személyzetüket Németországnak, Hollandiának és az Egyesült Államoknak néhány héten belül Törökországba kell küldenie. A rakéták számáról és telepítésük helyszínéről egyelőre nem született döntés.
NATO-diplomaták közlése szerint nyilatkozatukban a külügyminiszterek hangsúlyozták, hogy a rakéták kizárólag a szövetségi partner Törökország védelmét szolgálhatják, és nem vethetőek be egy Szíria feletti repüléstilalmi övezet ellenőrzésére, illetve támadásra.
Hogy ez esetleg megtörténhet, azzal kapcsolatban Oroszország fogalmazott meg aggályokat. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár igyekezett is meggyőzni Szergej Lavrov orosz külügyminisztert, hogy a Patriot rakétavédelmi rendszer tervezett törökországi telepítése kizárólag védelmi célokat szolgál. Lavrov szerint azonban ez óhatatlanul annak a kockázatával jár, hogy a fegyvereket használni is fogják. A NATO félelmeivel ellentétben az orosz diplomácia irányítója úgy vélekedett, hogy nem kell túlzott jelentőséget tulajdonítani azoknak a híreszteléseknek, miszerint a damaszkuszi vezetés vegyi fegyvereket vethet be a felkelők ellen.
A keddi miniszteri szintű NATO-Oroszország Tanács ülésén áttekintették az együttműködés területeit, és megállapodtak a jövő évi közös cselekvési programban. A főtitkár a sajtótájékoztatón emlékeztetett a NATO-orosz kooperáció eddigi eredményeire - arra, hogy 2500-nál is több afgán, közép-ázsiai, illetve pakisztáni szakembert képeztek ki a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemre, csaknem befejezték 30 helikopter-szakember kiképzését, ellátták az afgán légierőt a hiányolt helikopter-pótalkatrészekkel, kiterjesztették az Afganisztánba, illetve onnan kifelé irányuló teherforgalom vasúti, közúti és légi lehetőségeit, valamint működőképessé tették az úgynevezett NATO-Oroszország Légtér-együttműködési Kezdeményezést, amely arra irányul, hogy a terroristákat megakadályozzák polgári repülőgépek megkaparintásában és támadásokra való felhasználásában.
Jövőre - közölte Rasmussen - kiszélesítik az afgán légierő támogatását, így több helikoptertípusra képeznek majd ki műszaki személyzetet, illetve fejlesztik az egészségügyi mentőkapacitást. Bővül a NATO-orosz kábítószer-ellenes együttműködés Afganisztánban, így például rendőrnőket is kiképeznek majd erre a küzdelemre. Szintén tervbe vették a NATO-orosz együttműködést a fölöslegessé vált hadfelszerelési készletek felszámolásában.